Adam Andruszkiewicz: Schetyna rozegrał Lubnauer jak dziecko, ale będzie miał zgagę

Adam Andruszkiewicz: Schetyna rozegrał Lubnauer jak dziecko, ale będzie miał zgagę

„Katarzyna Lubnauer doprowadziła do luźnej współpracy, ale zaczęła wierzyć w to, że jest liderem i partnerem dla PO. Szybko została rozegrana od środka przez swoich posłów, ale i Grzegorza Schetynę. Jego sposób uprawiania polityki uważam za prymitywny, ale jest na pewno cwańszy niż Lubnauer. Rozegrał ją jak dziecko. Będzie miał zgagę po tym obiedzie i będzie mu się odbijała dość długo” – powiedział w poranku „Siódma9” poseł Adam Andruszkiewicz z koła Wolnych i Solidarnych.

Poseł Andruszkiewicz został zapytany m.in. o koalicję Ruchu Narodowego i partii Wolność w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Skoro ponad 80 proc. Polaków jest za pozostaniem Polski w UE, w tym ja, to kilkanaście proc. jest za wyjściem z UE i w ten elektorat zapewne celuje ten sojusz. Uważam, że Polexit byłby szkodliwy gospodarczo, bo tracilibyśmy rynki zbytu, a bardzo dużo sprzedajemy na Zachód. Po drugie trzeba mieć alternatywę, a po trzecie obecność Polski w strukturach zachodnich zapewnia nam parasol ochronny wobec np. agresywnej polityki Rosji” – tłumaczył.

Poseł Wolnych i Solidarnych przestrzegał jednak przed bagatelizowaniem tego sojuszu. „Jestem daleki od bagatelizowania kogokolwiek w polityce. Nie można być zbyt pewnym siebie. Znam te środowiska bardzo dobrze. Środowisko partii Wolność jest podzielone, skłócone, wielu ludzi nie lubi narodowców. Wśród narodowców wielu ludzi nie lubi Korwina. Moim zdaniem, prędzej czy później dojdzie do dużej kłótni. Może być także problem ambicjonalny, bo środowiska prawicowe mają to do siebie, że mają za dużo generałów, a za mało wojska. W tej mikroskali jest kilka osób, które mogą mają takie ambicje” – dodał.

Andruszkiewicz odniósł się także do sytuacji w Koalicji Obywatelskiej. „Ryszard Petru został obalony nie dlatego, że większość posłów Nowoczesnej chciała się dogadywać z PO. Petru to blokował, bo myślał, że sam będzie liderem. Lubnauer doprowadziła do luźnej współpracy, ale zaczęła wierzyć w to, że jest liderem i partnerem. Szybko została rozegrana od środka przez swoich posłów, ale i Grzegorza Schetynę. Jego sposób uprawiania polityki uważam za prymitywny, ale jest na pewno cwańszy niż Lubnauer. Rozegrał ją jak dziecko. Będzie miał zgagę po tym obiedzie i będzie mu się odbijała dość długo. Przy Lubnauer zostało kilku posłów, którzy będą mówili, że Grzegorz Schetyna zniszczył Koalicję Obywatelskiej” – mówił.

„Niewątpliwie nienawiść do PiS-u łączy te wszystkie środowiska od Partii Razem po PO. Takie scalenie jest możliwe, bo na horyzoncie jest Donald Tusk, który tylko czeka, aby wrócić do Polski i zjednoczyć opozycję. Mogą być też frakcje, które będą chciały takiej koalicji. Schetyna jest o wiele mniej lubiany. Nie lekceważyłbym Tuska, uważam go za szkodnika politycznego. Zrobił wiele złego, ale dzięki działaniom PR ludzie postrzegają go dobrze. Może zjednoczyć opozycję, również dzięki wsparciu zagranicznemu” – powiedział poseł Wolnych i Solidarnych nt. zjednoczenia opozycji.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA