Michał Kłosowski: Efektem zamachu w Strasbourgu jest większe zjednoczenie się Francuzów

Michał Kłosowski: Efektem zamachu w Strasbourgu jest większe zjednoczenie się Francuzów

„Proszę sobie wyobrazić najpiękniejsze miasteczko Alzacji, takiego bardzo historycznego regionu Francji, z ogromną choinką na rynku, zamknięty plac, wokół historyczne kamienice i nagle padają strzały. Okazuje się, że byliśmy około 350-400 metrów od tego miejsca, bo w tym czasie trwało plenarne spotkanie Parlamentu Europejskiego. I gdyby nie rozmowa z jednym z europosłów, która po prostu nam się przeciągnęła, to też byśmy tam byli. (…) Na sam Place Kléber pojechaliśmy przed samym wyjazdem ze Strasbourga, czyli wczoraj po południu. I to co zobaczyliśmy to ogromne siły policyjne zmobilizowane do ochrony tego miejsca, ale sfera symboliczna jest jeszcze istotniejsza. Wśród zniczy na Place Kléber było bardzo mało symboli religijnych, a wiele kartek, transparentów, napisów pod tytułem «zjednoczeni przeciwko barbarzyństwu». Efektem tego zamachu jest większe zjednoczenie się Francuzów, mieszkańców Strasbourga na pewno” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Michał Kłosowski z redakcji magazynu „Wszystko Co Najważniejsze”.

„Prezydent Macron powiedział [w trakcie swojego przemówienia w poniedziałek, 10 grudnia], że Francja przespała ostatnie lata. Francuskie społeczeństwo jest w stanie podwyższonego ryzyka, dzieje się coś, co się dziać nie powinno” – podkreślał gość Marcina Fijołka.

„Z jednej strony Francuzi chcą trochę więcej państwa w swoim życiu, potrzebują tego państwa –transport publiczny, usługi, szkolnictwo. Z drugiej strony widzą, że gospodarka, w której jest około 300 podatków, jest absolutnie niewydolna. Z trzeciej strony trudno jest powiedzieć, że są przygotowani na te zmiany” – ocenił dziennikarz.

Gość poranka odniósł się także do okładkowego tytułu magazynu „Wszystko Co Najważniejsze” dot. „polityki” papieża Franciszka: „On [papież Franciszek] największe zagrożenie dostrzega w braku Boga w świecie w ogóle, a według Soboru Watykańskiego II chrześcijaństwo to nie tylko ci, którzy są wierzącymi aktywnie, ale to cały świat, musimy im nieść to Słowo Boże, Ewangelię. Wiec naprawdę jest to jeden z ciekawszych pontyfikatów, także politycznie”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA