Dominik Mazur: „Brak zmiany czasu będzie korzystny zwłaszcza w sferze transportu i synchronizacji bankowości”

Dominik Mazur: „Brak zmiany czasu będzie korzystny zwłaszcza w sferze transportu i synchronizacji bankowości”

Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej był gościem z Marcina Fijołka w poranku „Siódma ­ Dziewiąta”. Tematem ich rozmowy były skutki zmiany czasu. Po raz kolejny w nocy z soboty na niedzielę wskazówki naszych zegarów przesuniemy o godzinę do tyłu.

„Najgorszy jest ten moment zmiany i tuż po niej, przez tydzień, dwa tygodnie ludzki organizm potrzebuje się dostosować do nowego wymiaru czasu. (…) Zwiększa to ryzyko chociażby zawałów serca, zwiększa to ryzyko wypadków, faktycznie to jest szacunkowo 5-6%, jeśli chodzi o zwiększenie się ich częstotliwości. Jeżeli chodzi o kwestie gospodarze, to nikt z nas nie skorzysta z konta bankowego z soboty na niedzielę, dlatego że wszystkie banki w tym czasie wprowadzają przerwę techniczną. (…) Zazwyczaj chodzi o 4-5 godzin. Jesteśmy w stanie to przeżyć, nie jest to jakiś wielki problem, tylko jeśli jesteśmy firmą ekspedycyjną, która co chwila musi wykonywać transakcje, może to być bardzo problematyczne. M.in. UE w celu zsynchronizowania tego wszystkiego wprowadziła dyrektywę, wg której wszystkie kraje w tym samym momencie zmieniają czas. Jest dzięki temu trochę łatwiej, ale nadal jest jeszcze kwestia zdrowotna, wypadkowa” – powiedział Mazur.

„Problemem jest przygotowanie się do nowego czasu, który bardzo negatywnie na nas wpływa, albo choćby samego dnia zmiany czasu, kiedy pociągi przez godzinę muszą czasami stać w polu, żeby dostosować się do nowego rozkładu jazdy” – dodał.

Mazur stwierdził, że w sektorze gospodarczym brak zmiany czasu będzie korzystny zwłaszcza w sferze transportu i synchronizacji bankowości.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA