Jan Maria Jackowski: Zwiększenie kosztów wytwarzania energii jest związane przede wszystkim z decyzjami rządu Ewy Kopacz

Jan Maria Jackowski: Zwiększenie kosztów wytwarzania energii jest związane przede wszystkim z decyzjami rządu Ewy Kopacz

„Trzeba powiedzieć, że obiektywne zwiększenie kosztów wytwarzania energii jest związane przede wszystkim z decyzjami rządu pani Ewy Kopacz z roku 2014, która zgodziła się na ten mechanizm drastycznego wzrostu cen emisji CO2 do atmosfery od roku 2019. I ten wzrost za każdą tonę wyemitowanego CO2 od 1 stycznia 2019 r. rośnie kilkukrotnie. A to jest jeden z najbardziej istotnych elementów kształtujących cenę prądu na giełdzie. I dlatego ta sytuacja jest – powiedziałbym – wymagająca w pewnym sensie nadzwyczajnych środków i tutaj decyzje rządu mają kluczowe znaczenie” – mówił w poranku „Siódma 9” Jan Maria Jackowski, senator PiS. W rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do podwyżek cen za energię elektryczną.

„Rząd do końca nie jest stroną w ustalaniu tych taryf, dlatego że to zakłady produkujące i dystrybuujące energię się tym zajmują, natomiast administracja państwowa, czyli urząd regulacji energetyki określa czy zezwala na taryfy, które są proponowane przez dostawców prądu. Taki jest stan faktyczny. W ubiegłym tygodniu pan premier zapowiedział, że dla odbiorców indywidualnych podwyżek cen nie będzie. Na razie to jedyna – moim zdaniem – miarodajna zapowiedź, ponieważ na ten temat wypowiedział się szef rządu i wyraził taki pogląd. Jakie będą decyzje rządu, nie wiem, sam czekam na nie z pewnym niepokojem, ponieważ faktycznie te podwyżki cen prądu niosą w sobie duże różnego rodzaju konsekwencje i gospodarcze, i społeczne, i – bądźmy szczerzy – polityczne, ponieważ opinia publiczna przez pryzmat tych podwyżek będzie również oceniała obóz rządzący. Trzeba jednak od razu powiedzieć, że obiektywne zwiększenie kosztów wytwarzania energii jest związane przede wszystkim z decyzjami rządu pani Ewy Kopacz z roku 2014, która zgodziła się na ten mechanizm drastycznego wzrostu cen emisji CO2 do atmosfery od roku 2019. I ten wzrost za każdą tonę wyemitowanego CO2 od 1 stycznia 2019 r. rośnie kilkukrotnie. A to jest jeden z najbardziej istotnych elementów kształtujących cenę prądu na giełdzie. I dlatego ta sytuacja jest – powiedziałbym – wymagająca w pewnym sensie nadzwyczajnych środków i tutaj decyzje rządu mają kluczowe znaczenie” – tłumaczył senator.

Podjął także temat ustawy o SN, którą wczoraj podpisał prezydent.

„Z punktu widzenia formalno-prawnego wszystko jest zgodnie z konstytucją, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Pan prezydent w tym terminie, który nakłada na niego konstytucja, złożył swój podpis, podjął decyzję. Ta ustawa wchodzi w życie. (…) Dla znacznej części elektoratu ta decyzja może nie jest zrozumiała, część elektoratu odbiera to jako krok wstecz czy ugięcie się, część uznaje to za ruch taktyczny, za taktyczne cofnięcie się, z kolei tak, żeby można było tę reformę dalej procedować. Z punktu widzenia formalnego ta sprawa nie jest zamknięta i to jest problem – moim zdaniem – największy. Wiemy, że 19 marca w tej sprawie TS w Luksemburgu zajmie stanowisko. Oczywiście nie wiemy, jakie to będzie stanowisko, ale wyobraźmy sobie sytuację – a ta pierwotna skarga nie została wycofana przez KE – jeżeli Trybunał dopatrzy się innych jego zdaniem nieprawidłowości w tych reformach wymiaru sprawiedliwości i to akurat zbiegnie się z kalendarzem wyborów do Parlamentu Europejskiego. Proszę zauważyć, że zazwyczaj działania instancji międzynarodowych przypadkiem albo nie przypadkiem zbiegają się z korzystnymi rozstrzygnięciami dla totalnej opozycji, ponieważ będzie to wykorzystywane do celów politycznych, do wewnętrznej kampanii w Polsce” – mówił Jackowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top