Michał Potocki: Mamy do czynienia z największym rozłamem wśród prawosławia od unii brzeskiej

Michał Potocki: Mamy do czynienia z największym rozłamem wśród prawosławia od unii brzeskiej

„Mamy do czynienia z największym rozłamem wśród prawosławia od unii brzeskiej, która doprowadziła do opowiedzenia się części prawosławnych po stronie Kościoła katolickiego i powstania Kościoła grekokatolickiego. Rosjanie zerwali łączność eucharystyczną z Konstantynopolem i przestali uznawać Cerkiew za kanoniczną, czyli taką, której sakramenty można uznawać, a wierni mogą uczestniczyć w jej nabożeństwach. Greccy hierarchowie wprost uznali działanie Rosji jako schizmę. Niestety nasza Cerkiew opowiedziała się po stronie Moskwy. To przykra wiadomość” – mówił w poranku „Siódma 9” o autokefalii ukraińskiej Cerkwi Michał Potocki z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Potocki wyjaśnił, że autokefalia oznacza po prostu niezależność Cerkwi, która jest uznawana w Konstantynopolu, czyli pierwszym wśród równych. „W prawosławiu mamy do czynienia z 16 autokefalicznymi Cerkwiami kanonicznymi, czyli legalnymi. Tych szczebli niezależności jest kilka. Gdybyśmy mieli to porównać do czegoś, to patriarchat w Konstantynopolu będzie dla Cerkwi czymś w rodzaju Trybunału Konstytucyjnego. Będzie rozsądzał spory, których nie da się rozsądzić wewnątrz Cerkwi” – tłumaczył.

Dziennikarz ocenił także, że autokefalia ukraińskiej Cerkwi jest ważna na wszystkich poziomach. „To ważne na wszystkich szczeblach. Ukraińscy prawosławni mogą wreszcie poczuć, że mają Cerkiew, która jest uznawana. Do tej pory mieli albo Cerkiew Moskiewską, albo Cerkiew Kijowską, ale ona była niekanoniczna, czyli jej przywódcy byli wyklęci” – mówił.

Według Potockiego najważniejszym znaczeniem politycznym będzie ostateczne odcięcie więzów, jakie łączyły życie duchowe Ukrainy z Moskwą. „To bardzo ważne, bo to w teorii pozbawia wpływu ideologię ruskiego miru na Ukrainę. Znaczenie wewnątrz Ukrainy to sukces prezydenta Poroszenki i będzie to wykorzystywał w kampanii. To on zapoczątkował ten proces autokefalii i w ciągu niecałego roku udało się go doprowadzić do końca” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top