Piotr Apel: Upatrujemy wielką rolę UE w wyrównaniu jakości produktów sprzedawanych w całej Europie

Piotr Apel: Upatrujemy wielką rolę UE w wyrównaniu jakości produktów sprzedawanych w całej Europie

„Trudno sobie wyobrazić, że państwo polskie czy inne państwo członkowskie jest w stanie jest w stanie wymusić na korporacji, której budżet przekracza często nawet wielokrotnie budżet państwa polskiego, jakieś rozwiązania. To jest niemożliwe. W tym upatrujemy bardzo dużej roli UE. Jesteśmy przekonani, że z dużymi korporacjami Polska niestety sama nie jest w stanie sobie poradzić” – mówił w poranku „Siódma 9” Piotr Apel z Kukiz’15, odnosząc się do postulatu wyrównania jakości sprzedawanych produktów w całej Europie. W rozmowie z Piotrem Otrębskim podkreślił, że do Polski i innych krajów Europy Wschodniej często trafiają produkty gorszej jakości niż np. do Niemiec.

„Dane są przede wszystkim z badań, które zrobili Węgrzy, Czesi i Słowacy. Teraz będą je robić Rumuni i Chorwaci. (…) Jest jasno powiedziane, że u nas są sprzedawane gorszej jakości produkty, gorszej jakości żywność (…) Jeśli chodzi o chemię, nikogo nie trzeba przekonywać, bo sama ilość sklepów z chemią niemiecką przekonuje. (…) Ale nie tylko chemia i jedzie, bo również materiały budowlane są gorszej jakości w Europie Wschodniej niż w Niemczech” – tłumaczył poseł.

Jak zaznaczył, Kukiz’15 chce wyrównania jakości sprzedawanych produktów, w czym widzi rolę UE.

„KE zajęła się tym problemem już półtora roku temu, kiedy postanowili, że trzeba to ukrócić. Zaczęli o tym rozmawiać, w PE pojawił się projekt, który natychmiast – i to za zgodą polityków zarówno PiS-u, jak i PO – został przekształcony tak, że zamiast odgórnego nakazu sprzedaży tej samej jakości produktów w całej Europie pojawił się jakiś model, że kraje członkowskie mogą się domagać, jakieś takie sztuczne formy zastępcze, które w przekonaniu Kukiz’15 są absolutnie niewystarczające. Trudno sobie wyobrazić, że państwo polskie czy inne państwo członkowskie jest w stanie jest w stanie wymusić na korporacji, której budżet przekracza często nawet wielokrotnie budżet państwa polskiego, jakieś rozwiązania. To jest niemożliwe. W tym upatrujemy bardzo dużej roli UE. Jesteśmy przekonani, że z dużymi korporacjami Polska niestety sama nie jest w stanie sobie poradzić. Tutaj widzimy rolę UE i mam nadzieję, że przyszły PE zmieni to prawo, nie tak jak chce tego PO, nie tak jak głosowało za tym PiS, tylko tak, jak tego chcą obywatele, tak by obywatele na tym zyskiwali, a nie korporacje”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top