Jakub Pacan: Nie wiem, dlaczego J. Kaczyński nie zabiera głosu w sprawie prezesa NBP

Jakub Pacan: Nie wiem, dlaczego J. Kaczyński nie zabiera głosu w sprawie prezesa NBP

Narodowy Bank Polski po kilku dniach ciszy medialnej odniósł się do ostatnich doniesień w sprawie płac dwóch dyrektorek. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Ewa Raczko z Departamentu Kadr NBP zapewniła, że „żaden z dyrektorów nie otrzymuje miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 65 tysięcy złotych bądź wyższej”. Jest to odpowiedź na doniesienia mediów o wysokich pensjach szefowej komunikacji Martyny Wojciechowskiej i dyrektorki gabinetu prezesa Kamili Sukiennik.

Afera wokół pensji w polskim banku centralnym była jednym z tematów czwartkowego poranka „Siódma 9”. Jakub Pacan z „Tygodnika Solidarność” podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość ponosi koszty polityczne zamieszania wokół wypłat w NBP.

„Nie wiem, dlaczego tak długo to trwa. Dlaczego Jarosław Kaczyński nie zabiera głosu. Relacje prezesa PiS z Adamem Glapińskim są długoletnie. Są przyjaciółmi, dlatego daje mu wolną rękę i pole do manewru. Z kolei to, co powiedział Jarosław Gowin, to jest kolejna żaba, którą musi przełknąć z kolei Jarosław Gowin”.

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego jednym słowem skomentował wypowiedzi szefa NBP na swój temat. „Bezwstyd” – to cała treść tweeta, który zamieścił na swoim profilu. To reakcja na stwierdzenie Adama Glapińskiego, że J. Gowinowi przydałby się zimny prysznic.

Według ekspertów manager o szerokim zakresie obowiązków i kompetencji zarabia średnio ponad 20 tysięcy złotych – mówił Jakub Pacan.

„Gdy ministrom były obniżane pensje, pisząc tekst, pytałem prezesa firmy headhunterskiej, ile może zarabiać na wolnym rynku menedżer jak minister, człowiek, który ma taką odpowiedzialność, kompetencje i zarządza zespołem ludzi. Odpowiedział mi, że średnio 23 tysiące złotych w górę”.

Do zamieszania wokół wysokości pensji odniósł się wczoraj także prezes NBP Adam Glapiński. Szef narodowego banku określił ostatnie doniesienia jako „haniebne, brutalne, seksistowskie pastwienie się nad dwoma matkami, nad ich dziećmi, nad ich mężami, nad ich rodzicami”.

Tematem rozmowy była także wizyta w Polsce wicepremiera Włoch Matteo Salvini. Całość do wysłuchania poniżej.

back to top