O. Roman Bielecki: Papież Benedykt XVI wykonał ogromną pracę na rzecz jedności Kościoła

O. Roman Bielecki: Papież Benedykt XVI wykonał ogromną pracę na rzecz jedności Kościoła

„Wydaje się, że papież Benedykt stał się takim zwornikiem w walce ideologicznej i nikt nie myśli o jego nauczaniu. Jedni uważają, że był bardzo konserwatywny i był przeciwko liberałom albo że był bardzo prawicowy, przeciwko lewicowości w Kościele. Tak naprawdę gubimy w tym wszystkim jego nauczanie. Okazuje się – i o tym m.in. piszą nasi autorzy – że jednak wykonał ogromną pracę na rzecz jedności Kościoła, chociażby poprzez to, żeby spróbować na nowo połączyć Kościół anglikański i katolicki, chociażby to, żeby rozpocząć rozmowy ze środowiskami tradycjonalistów. To wszystko miało na celu na nowo wprowadzenie jedności Kościoła” – mówił w poranku „Siódma 9” o. Roman Bielecki, dominikanin, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”. Rozmowie z Marcinem Fijołkiem przedstawił najnowszy numer miesięcznika, który w dużej mierze poświęcony jest papieżowi Benedyktowi XVI.

Znajduje się tam m.in. wywiad z o. Michałem Zioło dotyczący modlitwy. Jak mówił o. Bielecki:

„O. Michał jest takim realistą duchowym, tzn. że nie żyje wyobrażeniami, tylko próbuje odnaleźć się w tej relacji z Bogiem tak, jak ta codzienność nasz wygląda. Tzn. mamy swoje obowiązki, mamy pracę, mnóstwo rzeczy mamy na głowie i nie wszystkich stać na taki komfort, żeby spędzać na modlitwie 45 minut, pół godziny, a nawet 15 minut. (…) O. Michał mówi: może niektórzy muszą się z Panem Bogiem umówić na 5 minut dziennie albo na 7 i być temu bardzo wiernym. Nie skracać, nie wydłużać, ale umówić się z Panem Bogiem i tego się trzymać”.

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „W drodze”. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top