Ks. Piotr Śliżewski: Kościół jest głosem sumienia w społeczeństwie. Nie ma tematów, których ksiądz nie powinien poruszać

Ks. Piotr Śliżewski: Kościół jest głosem sumienia w społeczeństwie. Nie ma tematów, których ksiądz nie powinien poruszać

„Ksiądz powinien bardzo mocno się angażować. Wiem, że dla wielu środowisk wygodniej by było, gdyby Kościół był z boku, bo Kościół zawsze jest głosem sumienia. (…) Kościół powinien bardzo mocno w tym wszystkim być, więc wydaje mi się, że nie ma tematów, których ksiądz nie powinien poruszać” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. Piotr Śliżewski, twórca portalu ewangelizuj.pl. W rozmowie z Karolem Gacem podjął temat kapłaństwa i przedstawił projekt nakręcenia filmu „Ksiądz też człowiek”.

Zapytany, co to znaczy mieć powołanie, odpowiedział:

„Mieć powołanie to odkryć, że w centrum mojego życia jest bardzo mocno Pan Bóg, tak mocno, że chcę zostawić wszystko, co jest wokół i chcieć się w Niego zaangażować. I potem codziennie, każdego dnia podejmować na nowo decyzję, żeby go wybierać”.

Zwrócił uwagę, że nauczanie Kościoła musi być obecne w sferze społecznej i w związku z tym księża powinni zabierać głos w ważnych sprawach.

„Ksiądz powinien bardzo mocno się angażować. Wiem, że dla wielu środowisk wygodniej by było, gdyby Kościół był z boku, bo Kościół zawsze jest głosem sumienia. Wprowadza Ewangelię, konkretne rozróżnienia, więc wygodniej by było, żeby on sobie tak siedział z boku, żeby był tzw. prywatną sprawą (…) Ale przez to nie miałby wpływu na społeczeństwo, na pewne światopoglądy. A Kościół powinien bardzo mocno w tym wszystkim być, więc wydaje mi się, że nie ma tematów, których ksiądz nie powinien poruszać”.

Zaprosił także do wsparcia projektu nakręcenia filmu „Ksiądz też człowiek”.

„Podjęliśmy się bardzo trudnego zadania, nawet się nie spodziewałem, że to będzie aż takie trudne. (…) Jest to film pełnometrażowy, fabularny o kapłaństwie, gdzie poprzez historię ks. Macieja oraz jego kolegów, przyjaciół, też księży, całej otoczki parafialnej, plebanijnej i różnych wydarzeń z życia księdza chcemy pokazać, czym jest po prostu kapłańskie serce, jak ono bije i jak ono podejmuje decyzje, jakie są czynniki, które kształtują to podejście” – mówił ks. Śliżewski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ksiadztezczlowiek.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA