Prof. Grzegorz Łęcicki: „Dziennikarzy trzeba uczyć etyki zawodowej”

Prof. Grzegorz Łęcicki: „Dziennikarzy trzeba uczyć etyki zawodowej”

„Dziennikarzy trzeba uczyć etyki zawodowej” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” prof. Grzegorz Łęcicki z UKSW, medioznawca. W rozmowie z Piotrem Otrębskim zwrócił uwagę na wielką wagę rzetelności i uczciwości w dziennikarstwie.

„Każde zjawisko komentowane szeroko, czyli polityka, ekonomia, zmiany ideologiczne na świecie to są niezwykle złożone procesy. Pominięcie któregoś z aspektów może nagle powodować, że dziennikarz się rozmija z prawdą. To wymaga w tej chwili bardzo dużej rzetelności” – zauważył.

„W przekazie medialnym może być tak, że prawie każdy element pracy redakcyjnej, (…) czyli dokonywanie selekcji, układanie kolejności w newsach, czyli w dziennikach radiowych, telewizyjnych czy wybijanie czegoś na pierwszą stronę na portalu czy w gazecie na stronie tytułowej, to wszystko może być elementem manipulacji. Dlatego tak ważne jest w tej chwili – myślę, że tutaj nie ma głębszego postulatu – uczenie dziennikarzy zasad etyki zawodowej, etyki dziennikarskiej i tak naprawdę kształtowanie sumienia, żeby dziennikarz też potrafił rozeznać w tej dziedzinie, na której się zna, co jest naprawdę istotne i co należy opublikować i przekazać dalej, a co można pominąć, co jest naprawdę istotne, a co jest mniej istotne” – podkreślił prof. Łęcicki.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA