Teresa Czerwińska: Budżet jest dobrym konsensusem. Szczyt koniunktury mamy już za sobą

Teresa Czerwińska: Budżet jest dobrym konsensusem. Szczyt koniunktury mamy już za sobą

„To dobry budżet. Z jednej strony ma impulsy prorozwojowe dla gospodarki, ale z drugiej strony pozwala na uczestnictwo dużej grupy obywateli we wzroście gospodarczym. Budżet to nic innego, jak plan finansowy. Wymaga on oczywiście konsensusu, stąd rozmawiamy w rządzie, jak to zrobić. Znaczna część budżetu to wydatki sztywne, czyli takie, które zaciągamy dzisiaj, ale będziemy je ponosić przez wiele lat. W moim przekonaniu ten budżet jest dobrym konsensusem” – powiedziała w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Marcinem Fijołkiem minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister finansów zaznaczyła, że przygotowanie budżetu wymaga projekcji kilka lat do przodu. Jak dodała, dzięki uszczelnieniu VAT i dobrej sytuacji gospodarczej, mamy możliwość sfinansowania również tych transferów do społeczeństwa. „Trzeba je traktować nie tylko jako wydatki, ale również jako inwestycję w kapitał ludzki. Przy obecnych tendencjach demograficznych, gdy patrzymy na rynek pracy, to potrzebujemy takiej inwestycji. Na te cele przeznaczamy ponad 20 miliardów złotych. Te środki są pewne i to na kilka lat do przodu” – zapewniła.

Teresa Czerwińska przyznała, że gospodarka polska, jak każda inna, ma pewne powiązania z partnerami zagranicznymi, ale zagrożenia zewnętrzne dla budżetu zawsze istnieją. „Wystarczy spojrzeć na UE, perspektywę Brexitu czy relacje USA-Chiny. Z drugiej strony konstruując budżet, podejmujemy działania, aby to spowolnienie gospodarcze uwzględnić. To normalne zjawisko i cykl. Szczyt koniunktury mamy już za sobą. Musimy zrobić wszystko, aby tempo wzrostu utrzymać w dłuższym okresie. Bardzo poważnie traktuję tę perspektywę spowolnienia, a dobry gospodarz powinien się na nią przygotować” – wyjaśniła.

Szefowa resortu finansów oceniła też, że patrząc na dane z rynku pracy, można stwierdzić, iż pewne granice dolne zostały przełamane. „To bezrobocie jest już bliskie temu, co nazywa się bezrobociem naturalnym. Cały czas zastanawiamy się, co jeszcze można zmienić, jak zmodyfikować rynek pracy. Efekty wdrożenia nie będą widoczne od razu, ale dopiero za jakiś czas. Wiele zrobiliśmy dla przedsiębiorców: uszczelnienie i uproszczenie systemu podatkowego, wiele preferencji dla małego przedsiębiorcy. Widzę tez potrzebę, aby wzmacniać aktywność pracowniczą, wyciągnąć ludzi z szarej strefy” – powiedziała.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z minister finansów Teresą Czerwińską.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA