Jakub Wiech: W sprawie budowy Baltic Pipe trzeba odsunąć animozje polityczne, bo tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nas wszystkich

Jakub Wiech: W sprawie budowy Baltic Pipe trzeba odsunąć animozje polityczne, bo tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nas wszystkich

„W interesie Polski jest, żeby Baltic Pipe został ukończony na czas, żebyśmy mieli jak najlepszą sytuację dotyczącą dostaw gazu. Odsunąłbym animozje polityczne na dalszy plan, bo tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nas wszystkich” – mówił w poranku „Siódma 9” Jakub Wiech (energetyka24.com). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem podkreślił, że sprawa budowy Baltic Pipe powinna być ponad podziałami politycznymi.

Redaktor skomentował też wydarzenia polityczne ostatniego tygodnia:

„Czytałem komentarz, którego podsumowaniem było to, że w mijającym tygodniu dostaliśmy wszystko, co polska polityka może oferować. Trudno nie odnieść takiego wrażenia, bo tutaj naprawdę jest wszystko. Są zatrzymania, afery mniejsze lub większe, są też skandale, ale jest też oczywiście dużo humoresek, np. wypowiedź pani premier Kopacz o ludziach walczących z dinozaurami. Trudno też nie odnieść wrażenia, że to wszystko jest w pewien sposób połączone na pewnej zakulisowej płaszczyźnie”.

„Ja nie wierzę w przypadki i nie wierzę, że takie nagromadzenie zdarzeń w jednym tygodniu jest dziełem przypadku. Zbliżają się wybory, zbliżają się dosyć przełomowe momenty, takie jak np. publikacja list wyborczych do PE. Myślę, że każda ze stron przeprowadza swoje gry wewnętrzne, które zmierzają m.in. do tego, żeby jak najbardziej wyklarować sytuację przed wyborami, żeby do wyborów stanąć w tej ekipie, która jest najbardziej zwarta, najbardziej gotowa i na którą można liczyć, żeby się oczyścić przed tym stanięciem w szranki. Rozważałbym to właśnie na takiej płaszczyźnie, w tym kontekście przedwyborczym i w tym kontekście grania w ten sposób, by jednocześnie wytrącić oponentowi karty autowe z ręki i samemu sformułować jak najlepszą drużynę przed wyzwaniami” – tłumaczył Wiech.

Na koniec rozmowy odniósł się do swojego tekstu, w którym apelował o postawienie sprawy budowy Baltic Pipe ponad podziałami politycznymi.

„Jest zgoda co do tego, że powinniśmy dywersyfikować dostawy gazu. Trzeba jednak sformułować pewne faktyczne prawne regulacje, które umożliwią płynne przejście przy ewentualnych zawirowaniach na szczeblu władzy centralnej, które mogą przynieść następne wybory. Chodzi tutaj o płynne przejście ekipy, która Baltic Pipe buduje” – mówił Wiech.

„W interesie Polski jest, żeby BP został ukończony na czas, żebyśmy mieli jak najlepszą sytuację dotyczącą dostaw gazu. Odsunąłbym animozje polityczne na dalszy plan, bo tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nas wszystkich” – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA