Elżbieta Wrotnowska-Gmyz o wystawie „Ściana wolności”

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz o wystawie „Ściana wolności”

„W Kordegardzie artysta zainstalował ścianę, rodzaj regału, na której poukładane są ceramicznie wykonane i przez artystę zaprojektowane odlane w porcelanie i potem wypalone głowy przedstawiające taki kubizujący, nowoczesny wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego. Głów jest 100” – mówiła w poranku „Siódma 9” Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, zastępca dyrektora ds. projektów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedziała o wystawie „Ściana wolności”.

„To niezwykła koncepcja, gdyż jak mówił w czasie wernisażu wystawy pan prof. Stanisław Brach, pomyślał o tym w ten sposób, że jest to ten nasz bohater, jeden z ojców naszej niepodległości, postać dla naszej kultury i historii niezwykła. Pomyślał, że jest ta postać, która ufundowała naszą niepodległość, a później postawiła ścianę w roku 1920 bolszewikom” – tłumaczyła.

Jak podkreśliła, warto zwrócić uwagę na kunszt twórcy tej ekspozycji.

„Trzeba powiedzieć o niezwykłej sprawności formalnej artysty, gdyż (…) ceramika jest taka materią, która nie znosi uchybień i błędów. Te głowy są perfekcyjnie zaprojektowane, ale też perfekcyjnie wykonane”.

Dyrektor Wrotnowska-Gmyz opowiedziała także o nowym numerze „Rocznika Kultury Polskiej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA