Michał Gawriłow o projekcie „Pionierzy polskiej niepodległości”

Michał Gawriłow o projekcie „Pionierzy polskiej niepodległości”

„Chcemy pokazać, że to nie jest tak, że ta Polska nagle wybuchła w 1918 r., tylko że powstała dzięki wysiłkowi tysięcy ludzi, którzy przez lata działali społecznie i politycznie w swoich małych miejscowościach. W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości chcemy pokazać to zjawisko i głębiej, i szerzej, tzn. te lokalne dziedzictwa związane z odzyskaniem niepodległości” – mówił w poranku „Siódma 9” Michał Gawriłow z Instytutu Pileckiego. W rozmowie z Piotrem Otrębskim opowiedział o projekcie „Pionierzy polskiej niepodległości” składającym się z czterech konkursów.

„Projekt «Pionierzy polskiej niepodległości» to pomysł, by zaprosić środowiska lokalne, stowarzyszenia, szkoły, instytucje do przypomnienia ważnych postaci i zjawisk, ludzi, którzy budowali i przygotowywali odzyskanie niepodległości. Chcemy pokazać, że to nie jest tak, że ta Polska nagle wybuchła w 1918 r., tylko że powstała dzięki wysiłkowi tysięcy ludzi, którzy przez lata działali społecznie i politycznie w swoich małych miejscowościach. W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości chcemy pokazać to zjawisko i głębiej, i szerzej, tzn. te lokalne dziedzictwa związane z odzyskaniem niepodległości” – tłumaczył gość poranka.

„Wzorcowy projekt powinien skupiać się na trzech aspektach: odkryciu fenomenów lokalnych związanych z odzyskaniem niepodległości, integracji społeczności lokalnych – bo chcemy, żeby te projekty budowały wspólnotę wokół tej historii, bo naprawdę możemy być dumni z tych historii – i na podnoszeniu kompetencji społecznych u kulturalnych ludzi w tej miejscowości. Co do formy zostawiamy dużą dowolność. Mogą to być projekty edukacyjne, warsztaty, spacery, projekt wystawy, konkursu, festiwalu. Nie chcemy tego narzucać, tylko zostawić kreatywność naszym wnioskodawcom” – zaznaczył.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu Pileckiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA