Jan Kanthak: Fundusz Sprawiedliwości ma przeciwdziałać przestępczości i pomagać pokrzywdzonym przez tę przestępczość

Jan Kanthak: Fundusz Sprawiedliwości ma przeciwdziałać przestępczości i pomagać pokrzywdzonym przez tę przestępczość

„Ponad połowa osób zapadających w śpiączkę popada w nią w wyniku przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości jest po, aby takim osobom pomagać. Fundusz ma przeciwdziałać przestępczości i pomagać pokrzywdzonym przez tę przestępczość” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości. Gość Marcina Fijołka odniósł się m.in. do sprawy przekazania przez ministerstwo 40 milionów złotych na budowę drugiej kliniki „Budzik”.

„Ministerstwo Sprawiedliwości kojarzy się głównie z karaniem przestępców. Warto jednak zauważyć, że w tej kadencji ministerstwo przygotowało ok. 60 projektów ustaw i większość tych spraw, którymi się zajmujemy ma na celu poprawianie rzeczywistości Polaków” – stwierdził Jan Kanthak.

Gość Marcina Fijołka zapytany, czy osoby poszkodowane przez przestępców będą miały pierwszeństwo przy pomocy udzielonej przez „Budzik”, odpowiedział: „Pomagać trzeba każdemu, kto zasługuje na pomoc. Nie ma tu jakiegoś klucza”.

„Fundusz Sprawiedliwości posiada budżet wynoszący 300 mln złotych. To są pieniądze pozyskane od przestępców. Są one od nich ściągnięte na podstawie wyroków sadowych. Z realnego zła czynimy dobro. Dzięki tym pieniądzom zostały utworzone chociażby Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Na ten moment powstało 60 takich ośrodków” – powiedział Jan Kanthak.

Pod koniec lutego powstanie specjalna infolinia, z której będą mogli korzystać poszkodowani. O Funduszu Sprawiedliwości można także przeczytać na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top