Krzysztof Szczerski: Zaproszenia na obchody 80 rocznicy II wojny światowej zostaną wysłane do końca miesiąca

Krzysztof Szczerski: Zaproszenia na obchody 80 rocznicy II wojny światowej zostaną wysłane do końca miesiąca

„Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały wymiar apelu o pokój na świecie. Do końca tego miesiąca prezydent Andrzej Duda wyśle zaproszenia do przywódców państw na wrześniowe wydarzenia. Nie wypada przed wysłaniem zaproszenia mówić, że zostało ono do kogoś skierowane. Proszę o cierpliwość. Po tym jak te zaproszenia dotrą do adresatów, będziemy informować o liście zaproszonych” – powiedział w poranku „Siódma 9” Krzysztof Szczerski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem Szef Gabinetu Prezydenta RP odniósł się do informacji o ewentualnym udziale prezydenta Trumpa w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Minister Szczerski zapytany o to, jak wyglądają teraz stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi, odpowiedział: „Nasze obecne relacje z USA wyglądają bardzo dobrze. Przechodzą teraz na etap operacyjny. W poniedziałek w Warszawie będzie miała miejsce narada wszystkich ambasadorów amerykańskich z państw tzw. Trójmorza. Do Polski zjeżdżają ponadto amerykańscy doradcy polityczni z rożnych departamentów, a także doradcy prezydentów państw tzw. Trójmorza. W środę spodziewamy się wizyty wiceprezydenta Mike Pence’a wraz z delegacją”.

„Negocjujemy ze stroną amerykańska formę i zakres zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce. To są rozmowy partnerskie. Próbujemy znaleźć ostateczny kształt modelu zadowalającego obie strony. Są to realne rozmowy. Negocjacje trwają” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP odniósł się także do budowy gazociągu Nord Stream 2: „Rozmawiamy o regulacjach europejskich dot. warunków budowy Nord Stream 2. Diabeł tkwi w szczegółach. Ten projekt mogą zakończyć tylko ci, którzy go budują. Jeśli ma do niego nie dojść, to decyzje mogą podjąć Niemcy i Rosja, bo to sponsorzy tego projektu. My możemy tylko oddziaływać na nich argumentacjami lub regulacjami, które spowodują, że ten projekt będzie nieopłacalny lub będzie trudny do realizacji”.

„Życzyłbym sobie żeby tegoroczne rocznice, których mamy wiele, nie padły ofiarą kampanii wyborczej. To powinny być rocznice, które powinny być obchodzone wspólnie. Wszyscy mieli udział w błędach i sukcesach III RP. Używanie rocznic do kampanii jest czymś przykrym” – powiedział Krzysztof Szczerski w kontekście roku wyborczego i ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polityki w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top