Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Dopóki wojsko w Wenezueli będzie wspierać reżim Maduro, ciężko wyobrazić sobie, aby doszło tam do pokojowych przemian

Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Dopóki wojsko w Wenezueli będzie wspierać reżim Maduro, ciężko wyobrazić sobie, aby doszło tam do pokojowych przemian

„Na dzisiaj wojsko wspiera reżim Maduro. Juanowi Guaido nie udało się przekonać większości wojskowych do przejścia na swoją stronę. Dopóki wojsko w Wenezueli będzie wspierać Maduro, ciężko wyobrazić sobie, aby doszło tam do pokojowych przemian” – powiedziała w poranku „Siódma 9” dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówczyni Karola Gaca opowiedziała o obecnej sytuacji w Wenezueli.

„Obecnie w Wenezueli mamy skomplikowaną sytuację  zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Wydaje się, że czekamy na ogłoszenie demokratycznych wyborów prezydenckich. Dla Maduro nie jest to priorytet. On nie przyznaje, że mamy coraz większe zagrożenie kryzysem humanitarnym w Wenezueli” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”  .

„Pomoc humanitarna czeka na granicy Wenezueli z Kolumbią i Brazylią. To dość symboliczne, ponieważ uznaje się, że pomoc została wezwana przez Juana Guaido. Pomoc humanitarna, która ew. wjedzie do kraju, to jednak kropla w morzu potrzeb. Reżim Maduro może być wspierany jeszcze przez jakiś czas. W najbliższych dniach możemy mieć do czynienia z większym przechodzeniem wojskowych na stronę Guaido” – powiedziała dr Joanna Gocłowska-Bolek.

Rozmówczyni Karola Gaca zapytana, skąd się wziął obecny kryzys humanitarny w Wenezueli, odpowiedziała: „Przyczyny są złożone. Przede wszystkim kluczowe było uzależnienie gospodarki od przemysłu naftowego. Model społeczno-polityczny, który obowiązuje od 20 lat, nie sprawdził się. Korupcja, populizm, rozdawnictwo czy powiązanie elit z gangami narkotykowymi uniemożliwiały racjonalne zarządzanie gospodarką w Wenezueli”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top