Witold Repetowicz: Stany Zjednoczone postanowiły zdyscyplinować swoich sojuszników. Chcą pokazać, że kontrolują sytuację

Witold Repetowicz: Stany Zjednoczone postanowiły zdyscyplinować swoich sojuszników. Chcą pokazać, że kontrolują sytuację

„Po pewnych ruchach USA na Bliskim Wschodzie (np. wycofanie wojsk z Syrii) kraje takie jak Izrael czy Arabia Saudyjska zaczęły obawiać się, że Iran zacznie wypełniać pustkę po USA i zintensyfikowały swoje kontakty z Rosjanami. Stany Zjednoczone postanowiły zdyscyplinować swoich sojuszników. Chcą pokazać, że kontrolują sytuację” – powiedział w poranku „Siódma 9” Witold Repetowicz z portalu Defence24.pl. Gość Karola Gaca opowiedział o zbliżającej się konferencji dot. Bliskiego Wschodu.

„Wciąż jest kwestią otwartą, co będzie głównym tematem konferencji. Skierowanie tematu na Iran wynikało z wypowiedzi sekretarza stanu Mike’a Pompeo, gdy ten zapowiadał tę konferencję. Iran jest głównym wskazanym przeciwnikiem. Kraje sojusznicze USA na Bliskim Wschodzie uważają go za głównego przeciwnika” – powiedział Witold Repetowicz.

Gość Karola Gaca odniósł się również do innych tematów, które mogą być przedmiotem zbliżającej się konferencji: „To spotkanie nie przyniesie przełomu w kwestii Palestyny czy Syrii. Może za to nastąpić przełom w relacjach katarsko-saudyjskich”.

W rozmowie poranka został także poruszony temat Turcji. „Turcja bojkotuje spotkanie w Warszawie i bierze udział w antyszczycie w Soczi. W ostatnich miesiącach wiele gazet amerykańskich podawało w wątpliwość, czy jest sens utrzymywania fikcji uznającej Turcję za sojusznika Stanów Zjednoczonych. Jeśli Katar porozumie się z Arabią Saudyjską, to będzie to duży cios dla Turcji, szczególnie ekonomiczny. Katar nie będzie wtedy potrzebował Turcji” – powiedział Witold Repetowicz.

„Wskazanie Iranu jako głównego powodu tej konferencji nie było dobrze odebrane przez Europę, która ma inny pogląd na kwestię Iranu. Polityka amerykańska nie przyniesie żadnego przełomu. Nie skłoni Iranu do rezygnacji z projektu atomowego czy do upadku władzy ajatollahów” – stwierdził gość Karola Gaca.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top