Michał Kania: Młodzi Polacy to najlepsza wizytówka Polski na świecie

Michał Kania: Młodzi Polacy to najlepsza wizytówka Polski na świecie

„Dar Młodzieży wypłynął z portu w Miami i zmierza w drogę powrotną do portu macierzystego z Gdyni. To stamtąd w maju 2018 roku wyruszył, aby głosić odzyskanie niepodległości przez Polskę w setną rocznicę jej odzyskania. W Rejsie niepodległości bierze udział wiele młodych osób. Uważamy, że to właśnie młodzi Polacy są najlepszą wizytówką Polski na świecie” – powiedział Michał Kania, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Gość Piotra Otrębskiego opowiedział też o rozwoju transportu wodnego w Polsce.

„Od listopada 2015 r, czyli od momentu gdy ministerstwo powstało, działamy, aby przywrócić autostrady na polskich rzekach. Jeśli chodzi o dwie główne polskie rzeki, czyli Odrę i Wisłę, to ta pierwsza jest lepiej przystosowana do żeglugi. Odra powinna być w pełni żeglowna w przeciągu najbliższych 2-3 lat. W tym aspekcie niezbędne jest partnerstwo z Niemcami. Korzystamy z doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów. Regulacja rzeki po jednej stronie powoduje skutki po drugiej, stąd konieczność konsultacji i porozumienia między naszymi krajami” – powiedział Michał Kania.

„Obecnie staramy się o środki międzynarodowe. Polski rząd ratyfikował konwencję AGN, co oznacza, że nasz kraj ma szansę być wpisany na listę międzynarodowych wodnych szlaków transportowych. Cała Europa rozwija żeglugę śródlądową i korzysta z niej w bardzo znaczącym stopniu. Jest to najbardziej ekologiczny transport” – zaznaczył gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA