Dr Katarzyna Jakubowska: Wystawa ikon „Czas życia, czas śmierci” to pochylenie się nad chrześcijańskim wymiarem śmierci i zmartwychwstania

Dr Katarzyna Jakubowska: Wystawa ikon „Czas życia, czas śmierci” to pochylenie się nad chrześcijańskim wymiarem śmierci i zmartwychwstania

„Wystawa, którą otwieramy 15 lutego, nosi tytuł «Czas życia, czas śmierci». W tym roku bardzo zależało nam, abyśmy podczas międzynarodowych warsztatów ikonopisów w Nowicy wraz z ikonopisami z Polski, Ukrainy, Serbii, Białorusi, pochylili się nad chrześcijańskim wymiarem śmierci i zmartwychwstania, tego przejścia od śmierci do życia i aby ikonopisi, których zaprosiliśmy, postarali się swoim współczesnym językiem opowiedzieć w ikonie najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia, ale także wydarzenia wpisane w ich codzienność, w codzienne życie osobiste, społeczne” – mówiła w poranku „Siódma 9” dr Katarzyna Jakubowska z Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z Piotrem Otrębskim zaprosiła na wystawę ikon „Czas życia, czas śmierci”, którą będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

„Ikona jest przede wszystkim uobecnieniem i to jest jej naczelna funkcja. W tradycjach naszych wschodnich sąsiadów bardzo mocno jest wpisany ich lokalny koloryt, ich lokalne tradycje, to co wiąże się z ich codziennym życiem” – tłumaczyła.

Zapytana, dlaczego ikony się pisze, a nie maluje, odpowiedziała:

„Jest to pytanie budzące olbrzymie dyskusje. Z jednej strony jest takie tradycyjne podejście, że ikony piszemy, ponieważ porównuje się ikony z traktatem teologicznym. Ale jest też bardzo silna szkoła – i tutaj mogę się powołać na tekst Michała Klingera, teologa prawosławnego, który udowadnia, że to słowo «piszemy» jest kalką językową z greckiego. Michał Klinger, ale też ks. prof. Paprocki, żeby jednak mówić o malowaniu ikon, a nie pisaniu”.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA