Teresa Murak o wystawie „Jestem” i o swojej twórczości

Teresa Murak o wystawie „Jestem” i o swojej twórczości

We wtorkowym poranku „Siódma 9” Piotr Otrębski gościł Teresę Murak, artystkę, rzeźbiarkę i performerkę. Artystka opowiedziała o swojej twórczości i wystawie „Jestem”, którą można oglądać w Muzeum Śląskim.

Jak opowiadała Teresa Murak, wiele miejsc odegrało ważną rolę w jej życiu i twórczości, m.in. Majdanek.

„Moja szkoła podstawowa rzut beretem od Majdanka. W wieku 13 lat we wrześniu byłam z klasą tam wewnątrz, w tych pawilonach. To odbiło się potężnym echem we mnie, w moim organizmie, w mojej głowie i wręcz wielkim szokiem”.

W swojej sztuce Teresa Murak wykorzystuje m.in. ziarna. Jak tłumaczyła:

„Ziarno jest zakorzenione w tradycji polskiej, związane z Wielkanocą. Ono jest rośliną czułą na bliskość, na temperaturę, na pielęgnację. Jej żywot jest stosunkowo niedługi (…) Ja to donoszę do wzrostu, upadania, wzrastania, ponawiania. Dlatego ta roślina tak trwa przy mnie, bo właściwie trudno znaleźć coś lepszego, żeby tak tworzyć”.

Aktualnie w Muzeum Śląskim w Katowicach trwa wystawa artystki „Jestem”. Podtytuł ekspozycji, przedstawiającej krzyż, to „Bóg jest we mnie bardziej niż ja sama”. Teresa Murak podkreśliła, że nie chce spłycać możliwości interpretacyjnych i stąd nie tłumaczy tego dzieła. Wskazała jednak, że w interpretacji pomaga podtytuł.

„Przyjeżdżając do Katowic, myślałam przez wiele miesięcy o tej obecności i to jest ostatni mój zapisek z wielu tytułów. Pierwszy tytuł do tej pracy był związany z obliczem, w bliskości ogrodu jest oblicze Stwórcy. To był taki tytuł roboczy. A przywołanie św. Augustyna bardzo dobrze to interpretuje”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA