Tomasz Plaskota: Ogromna rzesza Żołnierzy Wyklętych nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie pomoc lokalnej ludności

Tomasz Plaskota: Ogromna rzesza Żołnierzy Wyklętych nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie pomoc lokalnej ludności

„Szacuje się, że w powojennym podziemiu antykomunistycznym brało udział około 200 tysięcy ludzi. Jest to liczba ogromna. Trzeba pamiętać, że ta ogromna rzesza Żołnierzy Wyklętych nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie pomoc lokalnej ludności” – powiedział Tomasz Plaskota, dziennikarz portalu wPolityce.pl. Gość Marcina Fijołka mówił o Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

W rozmowie przywołana została postać ks. Bolesława Stefańskiego, głównego bohatera książki „Żołnierz bezdomny” autorstwa Jacka Żurka.

„Ks. Bolesław Stefański był jedynym kapłanem dowódcą oddziału podziemia powojennego i też pierwszym kapłanem katolickim skazanym po wojnie na karę śmierci za tę działalność. Ks. Stefański był dowódcą Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Warszawie. On i jego ludzie zajmowali się zdobywaniem pieniędzy na broń, zbierali na zapomogi dla żołnierzy. Słynną akcją było uwolnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych – śp. Leona Komorowskiego ps. «Żbik». Była to akcja, która odbyła się w szpitalu pw. Przemienia Pańskiego w Warszawie. Jej organizatorem był ks. Stefański. Leona Komorowskiego, pilnowanego w szpitalu przez UB, udało się uwolnić bez żadnego wystrzału. To pokazuje zdolności dowódcze księdza” – stwierdził Tomasz Plaskota.

Zapytany przez Marcina Fijołka, co miało wpływ na to, że temat Żołnierzy Wyklętych, wcześniej marginalizowany, teraz stał się tematem popularnym w przestrzeni publicznej, odpowiedział:

„Jest w tym duża zasługa rożnych środowisk. Przede wszystkim środowisk kibicowskich. Ale tez Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał masę bardzo wartościowych opracowań na ten temat. Warszawski Oddział IPN wydał np. genialne komiksy. Poziom historyczny komiksów wydawanych przez Instytut to klasa światowa. Pracują nad tym najlepsi fachowcy”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA