Mateusz Maranowski: Nauczyciele to najbardziej oszukiwana grupa społeczna w Polsce

Mateusz Maranowski: Nauczyciele to najbardziej oszukiwana grupa społeczna w Polsce

„Rodzice mogą czuć się zagrożeni, ale (…) nauczyciele, zawsze jak jest protest, robią to asekurancko. Żadne egzaminy nigdy nie są oprotestowane i teraz też nie będą. Nauczyciele – mam wrażenie – to grupa społeczna, która w naszym kraju jest najbardziej oszukiwana i zawsze taka będzie” – mówił w poranku „Siódma 9” Mateusz Maranowski (wPolsce.pl). W rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do protestu nauczycieli i zapowiedzi podwyżek.

„Pochodzę z rodziny nauczycielskiej, więc widzę te emocje związane z reformą edukacji, z zarobkami. Od lat jest zawsze ten sam problem dotyczący tego, że nauczyciele zarabiają za mało. Żaden rząd od początku demokratycznej Polski nigdy tego nie przyznał, i jeszcze długo się to nie wydarzy, że nie stać nas na państwową edukację. (…) Nauczyciele zarabiają mało. Ale wyobraźmy sobie jakikolwiek rząd w tym kraju, który powie: «Przykro mi, zamykamy państwową edukację. Teraz będziemy za edukację płacić». To by były dopiero strajki, protesty rodziców” – mówił redaktor.

„Rodzice mogą czuć się zagrożeni, ale (…) nauczyciele, zawsze jak jest protest, robią to asekurancko. Żadne egzaminy nigdy nie są oprotestowane i teraz też nie będą. Nauczyciele – mam wrażenie – to grupa społeczna, która jest najbardziej oszukiwana w naszym kraju i zawsze będzie” – zaznaczył.

Podkreślił, że zapowiedzi podwyżek padały często, ale żaden rząd jeszcze nie rozwiązał tej sprawy całkowicie.

„Rząd zapowiedział podwyżki, ale za każdym razem to są punktowe rozwiązania. To się dzieje i w służbie zdrowia, i w edukacji. Co roku słyszę o podwyżkach dla nauczycieli, dla pielęgniarek, i to jest na zasadzie 20-30 zł. Potem każdy rząd może przyjść do mediów i powiedzieć, że dał podwyżki, ale o żadnych sumach się nie mówi. Teraz ma to być dużo więcej. Ale niech to się wydarzy, bo obietnice słyszymy od lat” – tłumaczył Maranowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA