Paweł Lewandowski (MKiDN): Jesteśmy w trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu ulgi podatkowej dla producentów gier komputerowych

Paweł Lewandowski (MKiDN): Jesteśmy w trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu ulgi podatkowej dla producentów gier komputerowych

„Jesteśmy w momencie uzgodnień międzyresortowych projektu ulgi podatkowej dla producentów gier video. Ta ulga ma polegać na tym, że jest test kulturowy. (…) Chodzi o to, żeby zdobyć połowę punktów plus jeden z pewnych obszarów, które wpisaliśmy do tego testu. (…) Jeżeli twórcy zdobędą te punkty, dostają 100-procentową zniżkę z CIT-u i PIT-u” – mówił w poranku „Siódma 9” Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem wskazał, jak MKiDN chce zachęcić producentów gier komputerowych do promocji Polski.

Jak podkreślił minister: „Należy budować konkretne pozytywne skojarzenia z Polską” i tłumaczył:

„Jest taki element kultury, który się świetnie sprzedaje i który świetnie potrafi treści historyczne, kulturowe przenosić i upowszechniać na świecie. Mam na myśli gry komputerowe. MKiDN jest odpowiedzialne za tę część polskiej gospodarki, za produkcję gier video. To jest element tzw. przemysłów kreatywnych, czyli tej części kultury, który można w łatwy sposób monetyzować. Chciałem zauważyć, że to jest jedna z polskich nisz, jedna z tzw. inteligentnych specjalizacji, jak to nazywa UE. Ten rynek, rynek przemysłów kreatywnych, jest większy w tym momencie niż przemysł wydobywczy w Polsce i prawie tak duży, jak przemysł hotelarsko-gastronomiczny. Buduje dużo PKB i upowszechnia polską historię”.

Wyjaśnił, że MKiDN jest w trakcie opracowywania ulg dla producentów gier komputerowych, którzy będą promować Polskę.

„Jesteśmy w momencie uzgodnień międzyresortowych projektu ulgi podatkowej dla producentów gier video. Ta ulga ma polegać na tym, że jest test kulturowy. Ten test będzie weryfikowany przez instytucję nową do przemysłów kreatywnych, którą właśnie powołujemy. Chodzi o to, żeby zdobyć połowę punktów plus jeden z pewnych obszarów, które wpisaliśmy do tego testu. Czyli na przykład, czy gra dzieje się w Polsce; czy wykorzystani są polscy aktorzy; czy jest polska muzyka; czy są polskie lokacje; czy jest to adaptacja polskiej literatury. Jest tam cały szereg różnych kryteriów, które dotyczą Polski, i Polski z punktu widzenia kultury, i Polski z punktu widzenia wykorzystania twórców kultury. (…) Jeżeli twórcy zdobędą te punkty, dostają 100-procentową zniżkę z CIT-u i PIT-u”.

Kiedy ulga ma wejść w życie?

„Zgodnie z prawem może wejść w życie miesiąc po uchwaleniu. (…) Planujemy, żeby weszła jeszcze w ciągu tego roku podatkowego dla twórców gier video. Planujemy tego typu ulgi również dla innych sektorów kreatywnych” – zaznaczył minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA