Patryk Słowik: Rozwiązanie, nad którym pracuje MEN, nie rozwiąże kłopotu, jeśli strajk nauczycielski będzie powszechny

Patryk Słowik: Rozwiązanie, nad którym pracuje MEN, nie rozwiąże kłopotu, jeśli strajk nauczycielski będzie powszechny

„Rozwiązanie, nad którym pracuje MEN, nie rozwiąże kłopotu, jeśli rzeczywiście ten strajk nauczycielski będzie powszechny. Pytanie, czy on powszechny będzie, bo niektórzy nie ukrywają, że się boją strajkować. Nie jest tajemnicą, że niektórzy dyrektorzy szkół przypominają swoim pracownikom, że część wynagrodzenia to jednak są premie i premii można jednak nie przyznać. Pytanie, na ile taki szantaż ekonomiczny będzie skuteczny” – powiedział w poranku „Siódma 9” Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił on m.in o prezydenturze Rafała Trzaskowskiego.

Zapytany przez Piotra Otrębskiego, jaka skala strajku nauczycieli się szykuje, biorąc pod uwagę fakt, że informacje przekazywane przez ZNP i przez drugą stronę są różne, odpowiedział: „Myślę, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest bliżej, a jest tym bliżej, im dłużej politycy wypowiadają się na ten temat. Chociażby wspominana wczoraj szeroko wypowiedź szefa gabinetu premiera pana Marka Suskiego, który powiedział, że nauczyciele zarabiają niemal tyle, ile posłowie. To jest nieprawda”.

„Oczywiście postulaty nauczycielskie są wygórowane, ale dlaczego mielibyśmy się im dziwić, skoro okazało się nagle, że 40 mld złotych można wydać przed wyborami” – dodał Patryk Słowik.

Gość poranka „Siódma 9” odniósł się również do kwestii karty LGBT+, przyjętej przez władze stolicy:

„Pochwalę Rafała Trzaskowskiego, bynajmniej nie dlatego bym się z nim zgadzał, a dlatego że wierzę, iż on szczerze wierzy w to, że to, co robi, jest dobre. Prezydent Trzaskowski widzi, że wszelkie działania wokół deklaracji LGBT nie przysparzają mu popularności, a są na pewno pewnym obciążeniem, bo nie widać chociażby innych działań miasta, które miasto chciałoby pokazywać. (…) Jakkolwiek nie zgadzam się z Rafałem Trzaskowskim w wielu punktach, także dotyczących LGBT, to jednocześnie jest w tym uczciwy i za to szacunek”.

Dziennikarz „DGP” mówił też o spełnianiu przez prezydenta Trzaskowskiego innych obietnic wyborczych:

„Rzeczywiście Rafał Trzaskowski składał wiele obietnic, które nie mają pokrycia. Część z nich wskazywał jasno, że będą zrealizowane na początku kadencji. Przykład Skry jest przypadkiem oczywistym. Innym przykładem jest to, że miała być darmowa komunikacja miejska dla licealistów. Nadal jej nie ma. Niestety Rafał Trzaskowski wielu obietnic nie realizuje” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top