Zbigniew Gryglas: Gdybyśmy pamiętali o tym, że cywilizacja chrześcijańska jest fundamentem państw europejskich, nie byłoby problemów, z którymi Unia się teraz boryka

Zbigniew Gryglas: Gdybyśmy pamiętali o tym, że cywilizacja chrześcijańska jest fundamentem państw europejskich, nie byłoby problemów, z którymi Unia się teraz boryka

„Zjednoczona Prawica przestawiła Deklarację Europejską. Uważamy, że fundamentem dla wszystkich państw europejskich jest cywilizacja łacińska. To są chociażby wartości chrześcijańskie czy prawo rzymskie. To nas łączy. Gdybyśmy o tym pamiętali, nie byłoby rozłamów, nie byłoby problemów, z którymi Unia się teraz boryka” – powiedział w poranku „Siódma 9” poseł Zbigniew Gryglas (Porozumienie). W rozmowie z Anną Skiepko mówił on m.in o swojej ostatniej wizycie w Stanach Zjednoczonych, a także o wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Nas Polexit nie czeka. Chcemy dyskutować o przyszłości Unii. Mamy jasny pogląd. W polskim strategicznym, żywotnym interesie leży pozostanie w Unii. Gwarantem suwerenności i bezpieczeństwa jest w pierwszym rzędzie NATO, ale także Unia Europejska. Ci, którzy próbują nam zarzucać dążenie do wyjścia Polski z Unii, są nieodpowiedzialni. Chcą oni wykorzystywać ten element do walki politycznej. Nie ma zgody zdecydowanej większości, by w tym kierunku iść. Chcemy nie tylko, żeby Polacy żyli w Unii, ale także chcemy żyć na poziomie krajów unijnych” – powiedział poseł Gryglas.

Opowiedział też o celu swojej ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych:

„Odbyłem zupełnie życiową wizytę w Stanach Zjednoczonych, wizytę niezwykle istotną. Zaczęła się ona od uroczystości wzruszającej dla mnie i ważnej dla Polski, bo to była uroczystość dedykowania miejsca pod pomnik operacji «Pustynna burza» i bohaterów tamtej operacji. W 1991 roku, choć Polska była świeżo po odzyskaniu suwerenności i była państwem słabym, wysłała swoich żołnierzy, by chronić Kuwejtu. Zostało to docenione, Polska została wyróżniona. Najważniejsze podczas mojej wizyty w USA były spotkania na Kapitolu z trzema kongresmanami z Komisji Sprawiedliwości i Komisji Obrony Narodowej. Sprawy bezpieczeństwa, sprawy strategiczne w USA są wyłączone z politycznego dyskursu. Dążę do tego żeby w Polsce tak było. To naprawdę wzór, warto się na tym wzorować. Cała trójka pomimo różnic politycznych zadeklarowała, że wesprze polskie starania o to, by w Polsce znalazły się stałe bazy wojsk NATO-wskich, w szczególności wojsk amerykańskich, po to, by polskie bezpieczeństwo zostało zwiększone”.

W rozmowie poruszona została również kwestia aspektu finansowego umów polsko-amerykańskich.

„Oczywiście to jest jakiś wspólny interes, który tutaj mamy. Zadeklarowaliśmy, że jesteśmy w stanie partycypować zwłaszcza w kosztach budowy tej infrastruktury. Ja podkreślam, że nikt tej infrastruktury stąd nie wywiezie. Nawet gdyby kiedyś Amerykanie zdecydowali się odejść, zostanie to dla polskiej armii. Ta inwestycja jest dobrą inwestycją. Wierzę, że potrafimy o to zadbać, żeby bazy były budowane przez polskie firmy” – stwierdził rozmówca Anny Skiepko.

„Administracja pana prezydenta Trumpa jest rzeczywiście taką administracją bliską biznesowi. Pan prezydent kieruje się trochę takimi względami. Mi to osobiście odpowiada. Wolę słyszeć takie konkretne, racjonalne argumenty, niż rozmawiać o wszystkim i o niczym. (…) Myślę, że osiągniemy porozumienie. W Polsce są interesy amerykańskie i te interesy będą coraz szersze. Przypomnę, że zawarte są kontrakty na import już 10 mld metrów sześciennych gazu LNG ze Stanów poprzez nasz terminal w Świnoujściu. To duża porcja gazu, która będzie sprzedawana teraz w Polsce, a później w całym Trójmorzu” – mówił poseł.

„Trójmorze to projekt, który Stany Zjednoczone bardzo wspierają. Związek państw w Europie Środkowej, które maja wspólne interesy i które chcemy powiązać gospodarczo. Stany Zjednoczone będą w tym projekcie partycypowały” – dodał.

Anna Skiepko poruszyła też temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

„Będę kandydował w Warszawie i okolicznych powiatach do europarlamentu. Bardzo często słyszę słowa pana premiera Morawieckiego, że w UE przegrywamy na polu regulacyjnym. Pole regulacyjne jest niezwykle istotne, bo decyduje o porażce bądź powodzeniu naszych polskich projektów. Jestem doskonale przygotowany, znam języki obce, miałem staż w Komisji Europejskiej, uczestniczyłem w rozmowach akcesyjnych. Nie będę niemy. Będę głośno artykułował nasze polskie interesy w UE” – zaznaczył Zbigniew Gryglas.

Na pytanie o to, czy mandaty europosłów będą obejmowane przez tych, którzy wygrają wybory, odpowiedział:

„Jeśli osoby startują, to z takim zamiarem, żeby objąć mandat. Polityka jest nieprzewidywalna. Być może będą takie wyjątkowe sytuacje, tego nie mogę wykluczyć, że ta czy inna osoba będzie potrzebna w kraju” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”

„Nasza pozycja w Unii, wbrew temu co często mówi opozycja, jest dobra. Mamy taką szansę, by po Brexicie zająć trzecią czy czwartą pozycję po Paryżu i Berlinie. Myślę, że Polska jest w stanie to uczynić. Jeśli doprowadzimy do takiej sytuacji, że nasz głos będzie nie tylko głosem Warszawy, ale będzie też głosem reprezentatywnym dla całego regionu, to osiągniemy jeszcze więcej” – zauważył poseł Porozumienia.

„Polska dzisiaj, prezentując wspólne stanowisko z Grupą Wyszehradzką, znaczy znaczniej więcej. Gdy będzie mogła mówić razem z naszymi przyjaciółmi z Trójmorza, wtedy nasz głos będzie jeszcze bardziej słyszalny. Bardzo ważne są projekty integracyjne. Gr. Wyszehradzka i Trójmorze nie są wymierzone w Unię, one maja Unię wzmacniać” – zaznaczył.

Na koniec rozmowy poruszony został wątek deklaracji LGBT prezydenta Trzaskowskiego.

„Dla mnie to skandaliczna próba wpływania na wychowanie naszych dzieci przez osoby, które same dzieci nie posiadają. Rodzice mają szczególny mandat, żeby wypowiadać te słowa. Tą edukacją, tym nadmiernym promowaniem odmienności seksualnej moglibyśmy bardzo skrzywdzić nasze dzieci, pozbawiając je intymności. Skierowałem do ministra sprawiedliwości i także do pani minister edukacji narodowej interpelację w tej sprawie, żądając stanowczej reakcji i ochrony praw rodziców, ochrony praw dzieci” – zakończył poseł.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top