Ks. płk Mariusz Tołwiński: Caritas Ordynariatu Polowego pomaga wszędzie tam, gdzie są polscy żołnierze – i na misjach, i w kraju

Ks. płk Mariusz Tołwiński: Caritas Ordynariatu Polowego pomaga wszędzie tam, gdzie są polscy żołnierze – i na misjach, i w kraju

„Caritas Ordynariatu Polowego podejmuje działania przede wszystkim niesienia pomocy, zarówno w rejonie różnych kataklizmów, nieszczęść, których ludzie doznają, jak i w rejonach przebywania naszych żołnierzy na misjach (…) Pomaga stworzyć dobry wizerunek polskiego żołnierza, bo te działania są kojarzone z polskim mundurem” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz Katedry Polowej Ordynariatu Polowego. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o działalności Caritas Ordynariatu Polowego. Podkreślił, że organizacja niesie pomoc ofiarom wojny, ale także wspiera żołnierzy i ich rodziny, które przebywają w Polsce.

„Caritas jest w strukturach wojskowych. Tam, gdzie są żołnierze, tam również działa Caritas przez swoich kapelanów i przez współpracę z grupami CIMIC, które w wojsku są przeznaczone do kontaktów ze środowiskami cywilnymi danego kraju” – tłumaczył ks. Tołwiński.

Zaznaczył, że na misjach wojskowych Caritas niesie pomoc humanitarną i pomaga ludziom w powrocie do normalności po wojnie. Tak było np. w byłej Jugosławii czy w Iraku.

„To pomagało stworzyć dobry wizerunek polskiego żołnierza, bo te działania były kojarzone z polskim mundurem” – mówił kapelan.

Zwrócił uwagę, że Caritas Ordynariatu Polowego prężnie działa również w Polsce wspierając żołnierzy.

„Po misjach takich jak Irak czy Afganistan były prowadzone tzw. sesje egzystencjalne dla żołnierzy, którzy po powrocie z tych misji mieli trudności z powrotem do normalnego życia. Organizowaliśmy takie sesje. Teraz ten program został zakończony. Otwieramy się na potrzeby rodziny wojskowej. Zaczynamy prowadzenie warsztatów dla rodzin, ponieważ zauważamy, że jest to pewien problem w wojsku. Przez rozstanie, przez to, że mąż czy żona, którzy służą w wojsku, pracują w innym mieście, a rodzina mieszka w innym mieście, stają się małżeństwami weekendowymi. My chcemy te więzi, które zostały rozluźnione na skutek służby wojskowej, wzmacniać. Nie chcemy narzekać, że są rozwody, ale chcemy przynieść pomoc tym ludziom, aby rozwiązywać problemy” – tłumaczył ks. Tołwiński

Pomoc obejmuje także osoby chore i starsze.

„To też pomoc ludziom chorym, poszkodowanym w misjach, ale również ich dzieciom. Finansujemy rehabilitację, refundujemy leki, które są szczególnie drogie, fundujemy łóżka, materace, wózki. We wszystko, co jest potrzebne do rehabilitacji, przywracania zdrowia ludziom, staramy się angażować Otwieramy się też na seniorów, na weteranów, na kombatantów, bo to środowisko w samej Warszawie to ok. 9 tys. ludzi. Wiemy, że nie dotrzemy do wszystkich, bo nawet takich możliwości nie mamy. Ale to jest działanie, które teraz otwieramy przez wolontariat, bo chcemy tych ludzi starszych również aktywizować”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie caritas.ordynariat.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top