Marcin Ociepa: Robimy wszystko, by wesprzeć polskich przedsiębiorców w przygotowywaniu się do Brexitu

Marcin Ociepa: Robimy wszystko, by wesprzeć polskich przedsiębiorców w przygotowywaniu się do Brexitu

„Z naszej perspektywy najważniejsze to wesprzeć przedsiębiorców w przygotowywaniu się do Brexitu, bo my nie jesteśmy w stanie ich zastąpić. Tak naprawdę każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie położyć na swoim biurku swój bizesplan i ocenić, jak Brexit wpłynie na jego efektywność. (…) Naszą rolą jest przygotowanie szeregu narzędzi, szeregu instrumentów wsparcia przedsiębiorców, które sprawią, że będą do tego lepiej przygotowani” – mówił w poranku „Siódma 9” Marcin Ociepa (Porozumienie), wiceminister przedsiębiorczości i technologii. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział, jak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pomaga polskim przedsiębiorcom w związku z Brexitem.

„Z naszej perspektywy najważniejsze to wesprzeć przedsiębiorców w przygotowywaniu się do Brexitu, bo my nie jesteśmy w stanie ich zastąpić. Tak naprawdę każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie położyć na swoim biurku swój bizesplan i ocenić, jak Brexit wpłynie na jego efektywność. A wpłynie na pewno, bo chociażby pojawią się cła. Do tej pory byliśmy w unii celnej. W momencie kiedy pojawią się cła, biznes może przestać się kalkulować i trzeba to wziąć pod uwagę. Naszą rolą jest przygotowanie szeregu narzędzi, szeregu instrumentów wsparcia przedsiębiorców, które sprawią, że będą do tego lepiej przygotowani– tłumaczył minister.

Jakie działania podjęło ministerstwo?

„Od dwóch lat organizujemy szereg spotkań, warsztatów, takich roboczych grup, które pozwalają przedsiębiorcom się przygotować. Spotykamy się z branżami, z szefami organizacji pracodawców. Uruchomiliśmy dla przedsiębiorców specjalną zakładkę biznes.gov.pl, tam są wszystkie informacje na temat Brexitu. Uruchomiliśmy specjalny informator brexitowy interaktywny, gdzie można uzyskać bardziej zindywidualizowane informacje”.

Gość poranka odniósł się także do pomysłu powstania Domu Polskiego w Brukseli.

„To jest idea Domu Polskiego Biznesu w Brukseli. Chcielibyśmy, żeby na mapie Brukseli pojawiło się miejsce przyjazne polskim przedsiębiorcom. Chcielibyśmy wesprzeć pod kątem infrastrukturalnym i eksperckim aktywność lobbingową polskich przedsiębiorców”.

„Powinniśmy dojrzeć do naszej obecności w UE. Najpierw dążyliśmy, żeby przyjmować prawo europejskie, żeby je dostosowywać, żeby nasze państwo i nasze prawodawstwo spełniało wymogi unijne, żebyśmy mogli czerpać pełnymi garściami z dobrobytu możliwości, które daje Unia. Do profesjonalizmu też trzeba dojrzeć. Obserwujemy to, czasem narzekamy, że Niemcy czy Francuzi są lepsi od nas, ale to wynika z tego, że są lepiej zorganizowani. Nasz rząd postanowił przerwać te niemoc, którą obserwowaliśmy od przyjemniej półtorej dekady i proponujemy bardzo proste rozwiązanie, wsparcie w postaci Domu Polskiego w Brukseli. Zapraszamy przedsiębiorców do korzystania z tego instrumentu” – zakończył minister Ociepa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top