Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 578.

Wojciech Roszkowski: „Chwila zatrzymania jest potrzebna”

Wojciech Roszkowski: „Chwila zatrzymania jest potrzebna”

Prof. Wojciech Roszkowski, historyk, był gościem Marcina Fijołka w poranku „Siódma – Dziewiąta”. Na początku rozmowy odniósł się do pytania prowadzącego o potrzebę oderwania się od codziennej walki politycznej w aktualnej prasie, w której pojawia się refleksja nad polską państwowością:

„Bardzo nam tego potrzeba. Jesteśmy zagonieni, zamęczeni taką falą codziennej informacji, która czasami przypływa i odpływa, a po paru dniach się właściwie nie pamięta o co chodziło. Tylko zostaje wrażenie chaosu czy nerwowości. Czasami rzeczywiście warto spojrzeć na nasze życie społeczne, polityczne i kulturalne z pewnego dystansu i taka chwila zatrzymania jest potrzebna”.

Ponadto dziś przypada 99. rocznica powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Prof. Roszkowski stwierdził, że niewątpliwie „jest to wydarzenie, które zmieniło historię, przyspieszyło ją. Opis tego wydarzenia zawiera bardzo wiele ciekawostek – przypadkowych, symbolicznych”. Historyk dodał, że „11 listopada to święto upamiętniające zawarcie rozejmu na froncie zachodnim, czyli rozejmu, który doprowadził do uwolnienia Królestwa Polskiego spod okupacji niemieckiej”.

„W historii zawsze jest tak, że trudno odwoływać się do jednego czynnika. Za tą niepodległością występowała krew polskich żołnierzy i legionistów, a także tych czasami zapomnianych żołnierzy, którzy tę ofiarę ponosili w sposób najbardziej tragiczny, tzn. walczyli w armiach zaborczych przeciwko sobie i czasami na ziemiach polskich i o nich trzeba tez pamiętać. (…) Wybuch wojny zapoczątkował tę drogę do niepodległości. Koniunktura wojenna bardzo się przyczyniła do stworzenia tej próżni tutaj na ziemiach centralnej Polski. Piłsudski zresztą o tym mówił, (…) że dla Polski jedynym wyjściem byłoby, gdyby państwo centralne pokonało Rosję, a przegrało na froncie zachodnim i tak się właśnie stało. To wyjątkowo szczęśliwa koniunktura” – wyjaśnił Roszkowski.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA