Małgorzata Kornacka: Bóg jest najlepszym coachem. Jego pedagogika powinna wejść do naszej codzienności

Małgorzata Kornacka: Bóg jest najlepszym coachem. Jego pedagogika powinna wejść do naszej codzienności

„Coaching ma oznaczać rozwój, ma oznaczać to, że realizujemy jakieś kolejne cele, że stajemy się lepsi. Dlaczego Boży coaching? Bo Bóg jest najlepszym coachem. Jego pedagogika jest niesamowita. On przyłapuje nas na tym, co robimy dobrze. Jak coś nam nie wychodzi, mówi: «Dasz radę, wstawaj, podnieś się. Ja jestem z tobą». To jest taka pedagogika, która powinna wejść do naszej codzienności” – mówiła w poranku „Siódma 9” Małgorzata Kornacka, psycholog. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedziała o swojej książce „Boży coaching. To ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii” (Wyd. Fronda).

„To są moje osobiste doświadczenia w pracy nad Biblią. Kiedy czytam Biblię uważnie, jest tam naprawdę mnóstwo bardzo ciekawych spostrzeżeń przekraczających taką przeciętną mądrość ludzką. To jest instrukcja obsługi, która mówi, kim jest człowiek. Jan Paweł II pięknie powiedział, że człowiek nie może do końca zrozumieć siebie bez Chrystusa, nie może zrozumieć, kim jest, jaka jest jego tożsamość, jakie jest jego przeznaczenie, jaka jest jego godność. To świadomość tego, że każdy z nas jest cenny, każdy z nas ma wartość, że to, co robimy może być głupie i złe, ale jeśli będziemy wierzyć w to, żeby my jesteśmy wartościowi, będziemy mieć zupełnie inne pobudki, będziemy mieć siłę do tego, żeby wychodzić z różnych naszych kolein, z różnych trudności, przez które w życiu przechodzimy. Biblia ma mnóstwo bardzo ciekawych, wartościowych i rozwijających człowieka myśli” – opowiadała autorka.

„Coaching ma oznaczać rozwój, ma oznaczać to, że realizujemy jakieś kolejne cele, że stajemy się lepsi. Dlaczego Boży coaching? Bo Bóg jest najlepszym coachem. Jego pedagogika jest niesamowita. On przyłapuje nas na tym, co robimy dobrze. Jak coś nam nie wychodzi, mówi: «Dasz radę, wstawaj, podnieś się. Ja jestem z tobą». To jest taka pedagogika, która powinna wejść do naszej codzienności. Najlepsi specjaliści mówią, że to jest najskuteczniejsze motywowanie, kiedy widzimy, że komuś coś wychodzi i dajemy mu informację: «Tak, to ci wychodzi super, dobrze to robisz». To tak naprawdę daje nam siłę, żebyśmy wstali, jeśli się przewróciliśmy i żebyśmy to dalej na tym samym poziomie” – tłumaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top