Katarzyna Szydłowska-Schiller o wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”: To taka pigułka przedstawiająca, jak wyglądała sztuka polska lat 90

Katarzyna Szydłowska-Schiller o wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”: To taka pigułka przedstawiająca, jak wyglądała sztuka polska lat 90

„Ludziom się wydaje, że sztuka współczesna jest sztuką nieprzystępną, sztuką niezrozumiałą. Akurat ta wystawa jest na tyle przystępna, że są to prace powstające w latach 90, są to prace klasyków malarstwa polskiego i nie tylko malarstwa. W związku z tym nie ma tam zbyt wielu prac trudnych do interpretowania. Myślę, że jest to taka pigułka przedstawiająca, jak wyglądała sztuka polska lat 90” – mówiła w poranku „Siódma 9” Katarzyna Szydłowska-Schiller, kurator wystawy „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”, która można oglądać w Muzeum Narodowym. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżyła, co można zobaczyć na tej ekspozycji.

„Banki często wspierają wydarzenia kulturalne, wydarzenia artystyczne. Czasami posiadają też kolekcję sztuki. Czasami jest to sztuka dawna, czasami sztuka współczesna. PKO Bank Polski jest pierwszym takim bankiem polskim, który posiadł kolekcję sztuki współczesnej. Natomiast nie jest jedynym” – opowiadała kurator.

„Na tej wystawie pokażemy ponad połowę prac z kolekcji PKO Banku Polskiego. Są to obrazy ponad 30 artystów, m.in. Edwarda Dwurnika, fotografie Zofii Kulig, obrazy Tomasz Ciecierskiego, ale również Ryszarda Grzyba czy Olgi Wolniak. Są również trzy wspaniałe rzeźby, bardzo nietypowe, bardzo ciekawe” – zachęcała.

Jak podkreśliła: „Ta kolekcja po raz pierwszy od ponad 20 lat jest dostępna publiczności”.

Zapytania, czy jest to wystawa dla każdego, odpowiedziała:

„Ludziom się wydaje, że sztuka współczesna jest sztuką nieprzystępną, sztuką niezrozumiałą. Akurat ta wystawa jest na tyle przystępna, że są to prace powstające w latach 90, są to prace klasyków malarstwa polskiego i nie tylko. W związku z tym nie ma tam zbyt wielu prac trudnych do interpretowania. Myślę, że jest to taka pigułka przedstawiająca, jak wyglądała sztuka polska lat 90”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA