Wojciech Jakóbik: Polacy są aktywni w Brukseli. Nie oddajemy tam pola walkowerem

Wojciech Jakóbik: Polacy są aktywni w Brukseli. Nie oddajemy tam pola walkowerem

„Polacy są aktywni w Brukseli. Nie oddajemy tam pola walkowerem. Przedstawiciele polskiej dyplomacji we współpracy z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego są w stanie osiągać pewne sukcesy. Nie zmienimy polityki europejskiej, która jest ustalona wspólnie przez kraje europejskie, ale możemy na nią wpływać tak, aby pewne regulacje działały na naszą korzyść” – powiedział w poranku „Siódma 9” Wojciech Jakóbik, analityk portalu Biznes Alert. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił m.in o dyrektywie dot. Nord Stream 2.

„Polacy są aktywni w Brukseli. Nie oddajemy tam pola walkowerem. Przedstawiciele polskiej dyplomacji we współpracy z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego są w stanie osiągać pewne sukcesy. Nie zmienimy polityki europejskiej, która jest ustalona wspólnie przez kraje europejskie, ale możemy na nią wpływać tak, aby pewne regulacje działały na naszą korzyść. Sztandarowy przykład to ostatnio przeprowadzona rewizja dyrektywy gazowej, czyli zmiana prawa w taki sposób, że projekt Nord Stream 2, który gdyby nie UE, to po prostu by powstał i nikt specjalnie by się nim nie interesował, teraz stał się głównym celem prawa europejskiego i być może przez to zostanie opóźniony, a jeżeli nawet powstanie na czas, to będzie działał w zgodzie z prawem europejskim. To jest coś co sprawiło, że Polska i inne kraje, które obawiają się tego projektu, mogły wykorzystać narzędzia wspólnotowe w celu obrony wspólnych interesów zagrożonych przez ten rosyjski projekt” – tłumaczył Wojciech Jakóbik.

Gość Marcina Fijołka podkreślił, że wspomniany sukces udało się osiągnąć ponad podziałami partyjnymi, podając przykłady takich osób jak Jacek Saryusz-Wolski (PiS) czy Jerzy Buzek (PO).

„Nord Stream 2 będzie podlegał prawu europejskiemu i nawet jeśli ostateczne rozstrzygniecie nam się nie spodoba, nawet jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje rozwiązanie, które nas nie będzie cieszyć, to możemy spotkać się w sądzie, a dopóki sprawa nie zostanie rozstrzygnięta przez sąd, to Nord Stream nie będzie mógł pompować gazu”.

„Cała sprawa przechodzi na platformę cywilizowaną, gdzie Gazprom naprawdę ma małe pole manewru i nie ma miejsca na politykowanie” – dodał Jakóbik.

Na koniec dzisiejszej rozmowy gość Marcina Fijołka zwrócił uwagę na rosnącą profesjonalizację europarlamentarzystów, dodając, że coraz rzadziej wyjazd do Brukseli rozpatrywany jest w kategorii politycznej zsyłki.

„Jest rosnąca grupa posłów, którzy się profesjonalizują i później wracają do kraju jako eksperci” – podkreślił Wojciech Jakóbik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top