Marcin Przeciszewski: Benedykt XVI zwraca uwagę, że głównym problemem w Kościele jest narastający kryzys wiary

Marcin Przeciszewski: Benedykt XVI zwraca uwagę, że głównym problemem w Kościele jest narastający kryzys wiary

„Podstawową tezą tej wypowiedzi papieża Benedykta XVI jest to, że głównym problemem w Kościele nie są takie czy inne skandale, grzechy czy nadużycia – chociaż są one wielkim problemem i należy to wyeliminować – ale jest nim współcześnie narastający kryzys wiary w samym Kościele, nie tylko w społeczeństwie” – mówił w poranku „Siódma 9” Marcin Przeciszewski, prezes KAI. W rozmowie z Karolem Gacem odniósł się do artykułu „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego” Benedykta XVI.

„Papież senior chce wnieść swój wkład do tej dyskusji [dotyczącej przestępstw na tle seksualnym] i zwrócić uwagę na zupełnie podstawowe sprawy. W tym artykule papież analizuje najpierw czyn tej rozwiązłości seksualnej, nadużyć, przestępstw. Traktuje to jako bardzo poważną sprawę. Pierwszą przyczyną jest seksualizacja, która zapanowała w świecie Zachodu, w naszej kulturze po ‘68 r. Ale papież senior odnosi tę sprawę do Kościoła, mówiąc, że ta powszechna seksualizacja miała także bardzo złe skutki w teologii moralnej, przede wszystkim jej relatywizację, że pewne prawdy, które uznawane były za nienaruszalne, obiektywne, są coraz bardziej podważane, relatywizowane. I w tym duchu wychowywane jest w latach 70 pokolenie księży, z którymi zaczął być wielki problem przejawiający się w tych skandalach seksualnych” – tłumaczył redaktor.

„Druga rzecz, o jakiej mówi Benedykt: że to zło, które w taki sposób się w Kościele zakorzenia, poważnie oddziałuje na przyspieszenie wewnątrz Kościoła pewnego kryzysu wiary poprzez swoją skalę zgorszenia. W związku z tym podstawową tezą tej wypowiedzi papieża jest to, że głównym problemem w Kościele nie są takie czy inne skandale, grzechy czy nadużycia, chociaż są one wielkim problemem i należy to wyeliminować, ale jest nim współcześnie narastający kryzys wiary w samym Kościele, nie tylko w społeczeństwie” – zaznaczył gość poranka.

Podkreślił, że papież Benedykt także podczas swojego pontyfikatu kładł nacisk na odnowę wiary w Kościele.

„Najważniejszą sprawą, od której zależy przyszłość świata chrześcijańskiego, jest odnowa wiary w samym Kościele, odnowa wiary nas wszystkich, naszej relacji z Bogiem, naszej wierności zasadom wynikającym z dekalogu i z Ewangelii” – mówi Przeciszewski.

I dodał: „Jest to mocne postawienie sprawy i myślę, że Benedykt XVI jest osobą najbardziej kompetentną, która jest powołana do mówienia takich spraw”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top