Ryszard Krzyżkowski o akcji „Wielkanoc bez granic”

Ryszard Krzyżkowski o akcji „Wielkanoc bez granic”

„Akcja «Wielkanoc bez granic» polega na tym, że rodziny polskie zapraszają do swoich domów na śniadanie wielkanocne albo obiad wielkanocny w pierwszy lub drugi dzień świąt cudzoziemców, którzy studiują albo pracują w Polsce, a nie wyjeżdżają na święta do siebie z rożnych przyczyn. Spotykamy się przy wielkanocnym stole, żeby budować relacje, przybliżać naszą tradycję, kulturę, religię. Chcemy przyciągać do naszego społeczeństwa” – powiedział Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana. W rozmowie z Karolem Gacem mówił o tegorocznej akcji „Wielkanoc bez granic”.

„Cudzoziemcy, którzy wyrażają zgodę na udział w tym projekcie, pokazują naturalną ciekawość naszym krajem. Każdy przyjazd do jakiegoś państwa sprawia, że chcemy dowiedzieć się o nim czegoś więcej” – zauważył gość poranka.

Gość Karola Gaca powiedział, że aby wziąć udział w akcji należy wypełnić odpowiednie formularze dostępne na stronie Wielkanoc bez granic.

„Są tam dostępne dwa formularze: dla rodzin polskich i dla cudzoziemców. Zawierają one kilka pytań, np. o to, jakim językiem mogą posługiwać się obydwie strony podczas spotkania” – powiedział Ryszard Krzyżkowski.

„Edycję wielkanocną organizujemy po raz drugi. Tych zgłoszeń jest coraz więcej. Wiedza o projekcie jest coraz szersza. Ci, którzy nie zdecydowali się na udział przy pierwszej edycji, teraz się decydują” – zauważył.

„Organizujemy różne formy tego spotkania. Współpracujemy też z Polskim Holdingiem Hotelowym, który przygotował dla nas 10 stolików w dwóch swoich hotelach. Chcemy zasymulować spotkania, tak jakby to było w rodzinie, w polskim domu. To dobra okazja do lepszego poznania się” – kontynuował Krzyżkowski.

„Od początku zakładaliśmy, że to nie powinno być jednorazowe spotkanie. Ono może ewoluować w inne dziedziny życia, np. biznesowe” – powiedział, wskazując na wielowymiarowość akcji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top