Lidia Lemaniak: Nauczyciele nie mogą się teraz wycofać, bo zupełnie by skapitulowali

Lidia Lemaniak: Nauczyciele nie mogą się teraz wycofać, bo zupełnie by skapitulowali

„Nauczyciele nie mogą się teraz wycofać, bo zupełnie by skapitulowali. Uważają, że to jedyny moment, w którym mogą wywalczyć podwyżki w takiej wysokości, w jakiej domaga się tego Związek Nauczycielstwa Polskiego. Myślę, że nauczyciele posłuchają apelu premiera Morawieckiego i na czas świąt i Wielkiego Tygodnia protest zostanie zawieszony. Jednak strajk ten jest bezterminowy i spodziewam się jego kontynuacji po świętach” – powiedziała Lidia Lemaniak z portalu Niezależna.pl. W rozmowie z Karolem Gacem mówiła o strajku nauczycieli.

„Mamy teraz do czynienia z przeciąganiem liny. Z ubolewaniem stwierdzam, że jest to przeciąganie liny po stronie rządu. Na ostatnim spotkaniu rządu z ZNP i Forum Związków Zawodowych nie było nowych propozycji dla strajkujących nauczycieli związków zawodowych. Było tylko nakłanianie do porozumienia, które zostało podpisane z Solidarnością. Przypomnę, że ZNP wycofał się z zaporowych 1000 złotych do podstawy. Początkowo zeszli do 30 procent, później poszli na jeszcze większe ustępstwo, bo domagali się rozłożenia tej 30-procentowej podwyżki w trzech ratach po 10 procent. Poza tym pracodawcy z Forum Pracodawców zadeklarowali, że mogą pokryć ewentualne braki z własnej kieszeni” – stwierdziła redaktor Lemaniak.

„Myślę, że egzaminy przebiegną spokojnie. Rząd przy pomocy nauczycieli niestrajkujących oraz osób z uprawnieniami pedagogicznymi przeprowadzi egzaminy do końca” – powiedziała.

„Żaden nauczyciel dla swoich własnych interesów nie zdecyduje się na to, żeby skrzywdzić ucznia” – dodała, twierdząc, że nie ma większego zagrożenia dla przeprowadzenia tegorocznych matur.

W rozmowie poruszony też został wątek przewodniczącego ZNP i jego roli w całym strajku.

„Oczywiście, że nauczyciele tracą na tym, że twarzą tego protestu jest pan Broniarz. Pamiętam, jak PO do spółki z PSL likwidowała szkoły. ZNP wtedy nie protestował. Związek Nauczycielstwa Polskiego ma związki z lewicą, z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, w jakiś sposób z postkomuną. Gdyby pan Broniarz odsunął się troszkę w cień, to wydaje mi się, że te negocjacje przebiegałyby łatwiej” – stwierdziła Lidia Lemaniak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top