Andrzej Duda: Niczego nie żałuję ws. weta wobec ustaw sądowniczych [VIDEO]

Andrzej Duda: Niczego nie żałuję ws. weta wobec ustaw sądowniczych [VIDEO]

„Niczego nie żałuję” – tak prezydent Andrzej Duda, nawiązując do piosenki Edith Piaf, odniósł się do pytania o swoją postawę wobec ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

Prezydent podkreślił, że weto wobec dwóch z trzech ustaw przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość było koniecznością. „Bardzo żałuję nie tego, że musiałem wypowiedzieć się przeciw tamtym kilku rozwiązaniom, ale żałuję, że nie dostałem do konsultacji tych projektów ustaw, bym mógł wyrazić swoje zdanie i by te reformy były. Mnie na tych reformach bardzo zależy – państwo musi być budowane w taki sposób, by obywatele mogli to zaakceptować i żeby się czuli bezpiecznie” – stwierdził Andrzej Duda.

Gość poranka „Siódma – Dziewiąta” nawiązał do oceny Zofii Romaszewskiej: „Nie może to być państwo, w którym jest tak ogromna rola i siła prokuratora generalnego” – powiedział prezydent.

Dopytywany o zaniepokojenie wielu wyborców o przyszłość reformy sądownictwa, Andrzej Duda odparł: „Też jestem bardzo zaniepokojony. Zgłosiłem swoje zastrzeżenia do tych ustaw, musiałem je zawetować i w związku z tym dwie ustawy nie weszły do polskiego systemu prawnego. Trzecia – o sądach powszechnych – weszła. (…) W ciągu dwóch miesięcy zrealizowałem moje zobowiązanie ws. przygotowania projektów. Złożyłem je w parlamencie. Od tego czasu minęło 1,5 miesiąca, a Sejm wciąż się nimi nie zajął. Chciałbym, by te ustawy zostały jak najszybciej uchwalone” – podkreślił rozmówca Anny Skiepko i Piotra Otrębskiego.

back to top