Ks. Krzysztof Chodkowski: Triduum Paschalne należy przeżywać tak, żeby zmartwychwstały Chrystus wypełnił nasze serca

Ks. Krzysztof Chodkowski: Triduum Paschalne należy przeżywać tak, żeby zmartwychwstały Chrystus wypełnił nasze serca

„Radość paschalna nie jest pusta. To nie jest tylko wielkanocny uśmiech i koszyczek ze święconką. Ta radość płynie z tego, że nasze serce są pełne Chrystusa. Triduum Paschalne należy przeżywać tak, żeby spotkać zmartwychwstałego Chrystusa, żeby On wypełnił nasze serce. Tylko wtedy ta radość paschalna będzie autentyczna” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. Krzysztof Chodkowski, liturgista (diecezja łomżyńska). W rozmowie z Anną Skiepko opowiedział o liturgicznym aspekcie Triduum Paschalnego.

„Do Wielkiego Tygodnia przygotowywaliśmy się cały Wielki Post. On jest kulminacją tego przygotowania, które zaczęło się już w Środę Popielcową” – mówił ks. Chodkowski. I dodał: „Samo przeżycie Triduum to przede wszystkich udział w tym, co proponuje Kościół”.

„Msza Krzyżma jest Mszą wyjątkową w ciągu roku, kiedy ukazuje się hierarchiczna struktura Kościoła, tzn. biskup wraz ze swymi prezbiterami celebruje tę uroczystą Eucharystię w dniu rozpoczęcia Triduum” – tłumaczył, mówiąc o Wielkim Czwartku.

„Puste tabernakulum jest symbolem pustki, która dotyka ludzkie serce, która dotyka Kościół, kiedy Chrystusa nie widać, kiedy Go nie ma” – zaznaczył.

Podkreślił, że w centrum liturgii Wielkiego Piątku znajduje się krzyż.

„Wielki Piątek motywuje nas do tego, by popatrzeć na nasze życie przez perspektywę krzyża Chrystusa, by się zatrzymać. To zatrzymanie może nam pomóc w zrozumieniu siebie i w zrozumieniu tego, co zrobił dla nas Chrystus poprzez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie”.

Jak tłumaczył, liturgia Wigilii Paschalnej „to jest ogłaszanie Zmartwychwstania. To jest celebracja właśnie tej wielkiej nocy, w czasie której Chrystus zmartwychwstał”.

„To kwintesencja Triduum Paschalnego. Ona nas prowadzi od światła, przez znak wody, aż do sakramentalnej obecności Jezusa w Eucharystii. Te symbole, znaki mają mówić też do naszych emocji, do nas jako ludzi i mają nas prowadzić tą drogą zbawienia” – tłumaczył i dodał: „Poprzez liturgię Nocy Paschalnej możemy na nowo doświadczać historii zbawienia”.

„Radość paschalna nie jest pusta. To nie jest tylko wielkanocny uśmiech i koszyczek ze święconką. Ta radość płynie z tego, że nasze serce są pełne Chrystusa. Triduum Paschalne należy przeżywać tak, żeby spotkać zmartwychwstałego Chrystusa, żeby On wypełnił nasze serce. Tylko wtedy ta radość paschalna będzie autentyczna” – zakończył ks. Chodkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA