Barbara Czaykowska-Kłoś: Mazurek musi być strasznie słodki, prawie niejadalny

Barbara Czaykowska-Kłoś: Mazurek musi być strasznie słodki, prawie niejadalny

„Mazurek musi być strasznie słodki, prawie niejadalny. Kroi się go na takie maleńkie kosteczki i wtedy on jest pyszny z herbatą czy z kawą” – mówiła w poranku „Siódma 9” Barbara Czaykowska-Kłoś, autorka poradników kulinarnych. W rozmowie z Anną Skiepko opowiedziała o przygotowaniach do świąt wielkanocnych, w tym także o tym, jak zrobić pysznego mazurka.

„Mazurek musi być strasznie słodki, prawie niejadalny. Kroi się go na takie maleńkie kosteczki i wtedy on jest pyszny z herbatą czy z kawą. U nas zawsze gotowało się kajmak, to jest mleko z cukrem i z wanilią naturalną, i potem się go doprawia. Daje się albo mocną kawę, albo gorzką czekoladę, albo kakao, można dodać chili, można dodać pieprzu, można wlać trochę nalewki orzechowej” – opowiadała.

Jakie mazurki będą u pani Basi na święta?

„Musi być pomarańczowy. Moje dzieci nie lubią, bo jest gorzki, cierpki, ale musi być choćby po to, żeby się odróżniał od innych. Musi być mazurek orzechowy, migdałowy, karmelowy, cygański”.

Jak zrobić dobra masę do mazurka?

„Najlepiej przyjąć, że bazą jest po prostu kajmak. Mniej więcej na litrze mleka daje się 80 dag cukru i to się gotuje. Od czasu do czasu się miesza i potem zaczyna gęstnieć. Wtedy zawsze daję wanilię. Potem dzielę tę masę na 3-4 rondelki i doprawiam dodatkami. Mazurki są pyszne”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA