Ks. Arkadiusz Nocoń: Święci mają ogromny wpływ na nasze życie. Warto się z nimi zaprzyjaźnić

Ks. Arkadiusz Nocoń: Święci mają ogromny wpływ na nasze życie. Warto się z nimi zaprzyjaźnić

„Święci cały czas działają. Mają ogromny wpływ, bardziej niż nasze słowa. Naprawdę warto ze świętymi się zaprzyjaźnić. To nam podpowiada nie tylko teologia, ale tez praktyka duszpasterska” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. Arkadiusz Nocoń, autor książki „Święci, bo nie udawali świętych” (Wyd. Sióstr Loretanek). W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o tej publikacji.

„Przyświecał mi jeden cel. Chodziło mi o to, żeby opowiedzieć coś o świętych, którzy są w kalendarzu generalnym Kościoła, czyli wspominamy ich obchód w czasie liturgii, a przynajmniej powinniśmy wspominać. Bo zauważyłem, że o świętych, którzy występują w kalendarzu liturgicznym mówi się na ogół mało i to jest dość duże zubożenie, bo najlepszym komentarzem do Ewangelii, którą czytamy każdego dnia, może być właśnie życiorys świętego” – tłumaczył ks. Nocoń.

„Przygotowałem tę książkę z myślą o duszpasterzach, którzy np. czekając na penitentów pół godziny przed Mszą św. w konfesjonale, przeczytają sobie życiorys świętego na dany dzień, wybiorą sobie dwie, trzy rzeczy łatwe do zapamiętania związane z tym świętym i będą mogli wiernym o tym świętym cokolwiek powiedzieć. Zależało mi, żeby pokazać, że te życiorysy, że problemy, z którymi zmagali się święci, są na wskroś aktualne; że wybory przed którymi stawali kilka wieków temu, są tak samo aktualne w dzisiejszych czasach” – zaznaczył.

Podkreślił, że święci mają realny wpływ na życie ludzi.

„Święci cały czas działają. Mają ogromny wpływ, bardziej niż nasze słowa. Naprawdę warto ze świętymi się zaprzyjaźnić. To nam podpowiada nie tylko teologia, ale tez praktyka duszpasterska”.

„To nie jest książka o herosach, supermenach, którym było łatwiej. Ale to jest książka o zwyczajnych ludziach, którzy dzięki łasce Bożej doszli na szczyt” – dodał ks. Nocoń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA