Ks. Bogusław Kowalski: Wielki Czwartek to dzień, w którym księża powinni dziękować Panu Bogu za dar kapłaństwa

Ks. Bogusław Kowalski: Wielki Czwartek to dzień, w którym księża powinni dziękować Panu Bogu za dar kapłaństwa

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest pamiątką ustanowienia Eucharystii. Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus ustanowił także sakrament kapłaństwa. „Jest to czas, w którym księża powinni przede wszystkim nie świętować, a dziękować Panu Bogu za ten dar” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie. W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił o sakramencie kapłaństwa.

Na początku rozmowy ks. Kowalski powiedział o tym, kiedy zdecydował się na wybranie drogi kapłańskiej.

„Moja decyzja o kapłaństwie zapadła pół roku przed pójściem do seminarium, jeszcze kiedy byłem w wojsku. Na półtora roku przed maturą już prawie byłem pewny, że jak tylko zdam maturę, to pójdę do seminarium” – powiedział proboszcz parafii katedralnej.

Zapytany, czego należy życzyć kapłanom, odpowiedział:

„Należy życzyć przede wszystkim tego żebyśmy – o czym pisze św. Jan w Apokalipsie – wracali do tej pierwszej gorliwości, pierwszej miłości – do Chrystusa i do ludzi. Ta miłość nie musi się wypalić, tylko trzeba prowadzić odpowiednie życie duchowe”.

Ks. Bogusław Kowalski powiedział też o tym, co jego zdaniem jest najtrudniejsze w kapłaństwie. Zwrócił uwagę, że wbrew pozorom nie jest to samotność:

„Najtrudniejsza w kapłaństwie jest dyspozycyjność. Plebania jest mieszkaniem, ale także miejscem pracy. W każdej chwili muszę być gotowy do tego, żeby służyć ludziom. Jest pokusa etatu, przed czym trzeba się bronić. Ciągle ktoś czegoś potrzebuje, to jest meczące, ale po to jesteśmy księżmi”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA