Andrzej Duda: Rosja łamie prawo międzynarodowe, gmatwając sprawę zwrotu wraku tupolewa [VIDEO]

Andrzej Duda: Rosja łamie prawo międzynarodowe, gmatwając sprawę zwrotu wraku tupolewa [VIDEO]

„Władze rosyjskie złamały w sposób drastyczny, rażący normy prawa międzynarodowego” – ocenił prezydent Andrzej Duda w rozmowie w poranku „Siódma – Dziewiąta”, wspólnej audycji rozgłośni katolickich.

W ocenie głowy polskiego państwa ostatnie działania Kremla nie są do zaakceptowania z perspektywy wspólnoty krajów międzynarodowych i zasad obowiązujących w relacjach między państwami. Jak dodał prezydent pytany o to, jak budować relacje z Rosją: „Trzeba starać się je budować, ale przede wszystkim oczekiwać przestrzegania prawa międzynarodowego, bo to jest element podstawowy. Dlaczego dzisiaj te racje między Rosją a wspólnotą międzynarodową są tak chłodne? Dlaczego są sankcje? No właśnie dlatego, że władze rosyjskie złamały w sposób drastyczny, rażący normy prawa międzynarodowego. Dlatego że nie po raz pierwszy naruszyły ład europejski poprzez naruszenie granic w Europie, bo przecież to nie tylko Ukraina, ale to wcześniej Gruzja w 2008 r. i nie można udawać, że tego nie ma. Bo jeżeli będziemy udawali, że tego nie ma, to to doprowadzi do tragicznego finału i historia już nas tego nauczyła. Stąd reakcja wspólnoty międzynarodowej, do której my jako Polska także się przyłączamy, stąd brak zgody, stąd swoiste ochłodzenie relacji międzynarodowych, które jest faktem” – tłumaczył gospodarz Pałacu Prezydenckiego.

Andrzej Duda stwierdził przy tym, że rozmowy w kontekście działań Rosji toczą się również na forach ONZ i NATO. „Mówimy: dialog z Rosją jest potrzebny, ale na poziomie dzisiaj ambasadorów, bo Rosja cały czas postępuje w sposób, którego zaakceptować politycznie nie możemy. I tylko jeżeli Rosja zaprzestanie tych działań naruszających prawo międzynarodowe i wycofa się z nich, będzie możliwe podnoszenie tych relacji na wyższy poziom, odbudowywanie tego, co zostało zburzone. Mam nadzieję, że prędzej czy później będzie to możliwe” – zaznaczył gość poranka „Siódma – Dziewiąta”.

Prezydent podkreślił przy tym, że w rozmowie z prezydentem Niemiec poruszył również temat zwrotu wraku tupolewa przez Rosję. „Staramy się o to. Rozmawiałem o tym z prezydentem Niemiec przed jego wyjazdem do Moskwy. Powiedziałem panu prezydentowi, że jeśli chodzi o nasze zastrzeżenia w relacjach Polska – Rosja, to jednym z poważnych problemów jest to, że polska własność, jaką jest wrak samolotu, nie została nam zwrócona. Sprawa jest przeciągana i gmatwana przez Rosję i to również naruszenie prawa międzynarodowego” – ocenił rozmówca Anny Skiepko i Piotra Otrębskiego.

back to top