Dr Piotr Kościński o powstającym filmie „Lwów 1939”

Dr Piotr Kościński o powstającym filmie „Lwów 1939”

„Trzeba przekonać Ukraińców do tego, żeby nie mieli nic przeciwko takiemu filmowi i przypomnieć im rzeczy, których nie pamiętają, a niektórzy nie chcą pamiętać, że we wrześniu 1939 r. ponad 100 tys. Ukraińców walczyło w szeregach Wojska Polskiego (…) Szkoda, że po tamtej stronie granicy o tych pozytywnych aspektach współpracy polsko-ukraińskiej w okresie międzywojennym niewiele się pamięta i niewiele mówi” – mówił w poranku dr Piotr Kościński z Fundacji Joachima Lelewela. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o powstającym filmie „Lwów 1939”.

„Ma to być film dokumentalny, ale fabularyzowany, czyli mający elementy fabularne, pokazujące, jak to wtedy wyglądało, pokazujące niemiecki atak na ulicę Grudecką, odparty bardzo skutecznie, sowiecki atak od wschodu, narady w sztabie gen. Langnera. We Lwowie, który nie był zniszczony i wgląda w znacznej mierze tak jak przed wojną, nie da się tego zrobić, bo w dużej mierze miasto wygląda zupełnie inaczej. Zdjęcia trzeba więc robić gdzie indziej. Część będzie zrobionych w Polsce” – tłumaczył gość poranka.

Jak wyglądają prace nad filmem?

„Jest scenariusz, jest ekipa, mamy aktora, który zagra gen. Langnera i jest do niego bardzo podobny. Są znakomici polscy historycy, którzy świetnie się znaj na obronie Lwowa czy w ogóle na walkach na Kresach Wschodnich w ‘39 r. Mamy także historyka rosyjskiego, historyków ukraińskich, bo warto, żeby oni też się wypowiedzieli, jak z punktu widzenia Ukraińców to wyglądało”.

Zapytany, jak wygląda współpraca ze stroną ukraińską, odpowiedział:

„Trzeba przekonać Ukraińców do tego, żeby nie mieli nic przeciwko takiemu filmowi i przypomnieć im rzeczy, których nie pamiętają, a niektórzy nie chcą pamiętać, że we wrześniu 1939 r. ponad 100 tys. Ukraińców walczyło w szeregach Wojska Polskiego i że największa ukraińska partia polityczna UNDO z wicemarszałkiem sejmu też apelowała o wspólną walkę z Niemcami. Szkoda, że po tamtej stronie granicy o tych pozytywnych aspektach współpracy polsko-ukraińskiej w okresie międzywojennym niewiele się pamięta i niewiele mówi. Warto więc przypomnieć, że mają też innych ludzi do wspominania, a nie tylko tych, których czasami stawiają na pomniki” – zaznaczył.

Produkcję filmu można wesprzeć na stronie odpalprojekt.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA