S. Monika Cecot: Wezwania z litanii loretańskiej zapraszają do poznawania Maryi i włączania Jej w naszą codzienność

S. Monika Cecot: Wezwania z litanii loretańskiej zapraszają do poznawania Maryi i włączania Jej w naszą codzienność

„Wezwania do Maryi z litanii loretańskiej pozwalają mi poznawać nie tylko Ją, ale też poznawać moją codzienność, moje życie, jak tego dnia ja mogę być np. domem złotym, stolicą mądrości czy panną możną, do czego mnie to konkretne wezwanie może dzisiaj zaprosić” – mówiła w poranku „Siódma 9” s. Monika Cecot, pallotynka. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zachęciła do rozważania kolejnych wezwań litanii loretańskiej i skorzystania z cyklu „Maryja, majowa Dziewczyna” na Stacji7.

Zapytania o swoje ulubione wezwania maryjne, odpowiedziała:

„To, które wybrałam jako pierwsze, to jest «Królowa Apostołów», ponieważ jestem pallotynką i to wezwanie zostawił nam św. Wincenty Pallotti, nasz założyciel, jako tę Maryję, która jest dla nas wzorem. «Stolica Mądrości» to jest ta, która pomaga w codzienności i rozwoju życia, tego duchowego i ludzkiego, by mądrość w sobie pogłębiać, by mądrość zdobywać, by stawać się człowiekiem mądrym życiowo”.

„Szukając, jak mogę opowiedzieć o Maryi jako o «domu złotym», szłam takim kluczem Nazaretu, tego miejsca, gdzie Maryja tworzyła dom, ale to jednocześnie Maryja, która jest domem dla Słowa wcielonego, Maryja, która przyjęła w siebie Boga, przyjęła Jezusa i stała się dla Niego domem. Ale to to również ta Maryja, która pod krzyżem przyjęła Kościół, która stała się domem dla wspólnoty, dla pierwszej wspólnoty uczniów i dla każdego z nas. To Maryja, która jest i dla Boga, i dla człowieka” – tłumaczyła s. Monika.

„Wezwania do Maryi z litanii loretańskiej pozwalają mi poznawać nie tylko Ją, ale też poznawać moją codzienność, moje życie, jak tego dnia ja mogę być np. domem złotym, stolicą mądrości czy panną możną, do czego mnie to konkretne wezwanie może dzisiaj zaprosić” – zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA