Ryszard Żółtaniecki: „Chiny nie tworzą zagrożenia w sensie militarnym, ale gospodarczym”

Ryszard Żółtaniecki: „Chiny nie tworzą zagrożenia w sensie militarnym, ale gospodarczym”

„Chiny nie tworzą zagrożenia w sensie militarnym. Chiny co prawda budują swoje siły zbrojne, modernizują je, ale głównym celem Chin jest handel. I o ile interesy USA skupiają się w rejonie Pacyfiku, o tyle Chiny patrzą jakby w głąb kontynentu” – podkreślił w poranku „Siódma – Dziewiąta” dr Ryszard Żółtaniecki, kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.

„Taką najlepszą ilustracją i dowodem na to jest cała koncepcja tzw. Jedwabnego Szlaku, który ma być wektorem ekspansji chińskiej gospodarki na Rosję i na Europę. Także tutaj interesy USA i Chin nie do końca są sprzeczne. Myślę, że również ta wizyta troszeczkę uspokoiła sytuację w rejonie Morza Południowochińskiego, bo ten konflikt się tlił potencjalnie już od dłuższego czasu między Chinami i USA, ale wydaje się, że w obliczu zagrożenia koreańskiego i obliczu tego, że Chiny mają trochę inne preferencje, ten konflikt nie będzie dalej się eskalował. Trzeba mieć nadzieję, że Chiny i USA znajdą sposoby, żeby uspokoić sytuację polityczną w tym regionie” – tłumaczył ekspert.

Komentując brak spotkania Donalda Trumpa i Władimira Putina, powiedział: „Myślę, że między Putinem a Donaldem Trumpem jest tyle różnic, że to bezpośrednie spotkanie mogłoby bardziej zaszkodzić pewnej pozytywnej wizji tej wizyty azjatyckiej Trumpa”.

Wypowiedział się także w sprawie problemu koreańskiego.

 

back to top