Jarosław Sellin: Perspektywa zniesienia wiz do USA w przeciągu roku jest możliwa

Jarosław Sellin: Perspektywa zniesienia wiz do USA w przeciągu roku jest możliwa

„Jesteśmy blisko zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. Rok temu byliśmy na poziomie 5,9 proc. wiz odmownych. Dzisiaj jest to 3,9 proc., a żeby osiągnąć zniesie wiz, potrzeba zejść do 3 proc. odmów. Perspektywa osiągnięcia tego celu w przeciągu roku jest możliwa” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o stosunkach polsko-amerykańskich, a także o wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Minister Krzysztof Szczerski potwierdził oficjalnie, że prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu tego roku. Minister Sellin stwierdził, że jest to gest pokazujący, że Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

„Kolejna wizyta polskiego prezydenta w ciągu 10 miesięcy jest dowodem na to, że nasz kraj zalicza się do grona jednego z dwóch największych europejskich sojuszników USA (obok Wielkiej Brytanii). Nasz ogląd sytuacji geopolitycznej i diagnoza zagrożeń jest zbliżona. Polskie społeczeństwo w porównaniu do części społeczeństw Europy Zachodniej jest nastawione pozytywnie do Amerykanów”.

„Amerykańska obecność wojskowa w Polsce już jest bardzo wzmocniona. Dzisiaj mamy u siebie 6 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Ta liczba ciągle się powiększa. Zabiegamy o więcej, bo jesteśmy wschodnią flanką NATO. Musimy pamiętać, że obok nas toczy się wojna między Ukrainą a Rosją” – dodał Jarosław Sellin.

Minister Sellin zapytany, czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się zniesienia wiz do USA, odpowiedział:

„Jesteśmy blisko osiągnięcia tego celu. Rok temu byliśmy na poziomie 5,9 proc. wiz odmownych. Dzisiaj jest to 3,9 proc., a żeby osiągnąć zniesie wiz potrzeba zejść do 3 proc. odmów. Perspektywa osiągnięcia tego celu w przeciągu roku jest możliwa”.

W rozmowie poranka padło pytanie dot. amerykańskiego aktu 447 i ew. zagrożenia dla Polski wynikającego z uchwalenia tego aktu.

„Polska żadnych odszkodowań za czasy II wojny światowej nikomu nie będzie wypłacać. To Polsce nalezą się odszkodowania. Nie będziemy płacić za zbrodnie niemieckie. Mówimy to bardzo głośno w ostatnich dniach” – stwierdził minister.

Dzisiejsza rozmowa dotyczyła także wyborów do Parlamentu Europejskiego. Gość Marcina Fijołka kandyduje do PE z list Prawa i Sprawiedliwości.

„W UE trzeba pilnować legislacji. Pracując w komisji ds. Unii Europejskiej, wyliczyłem, że w Brukseli/Strasburgu produkuje się jedną dyrektywę w tygodniu i dwa rozporządzenia (łącznie z sobotami i niedzielami) dziennie. To jest biegunka legislacyjna. To jest jedna z chorób Unii Europejskiej” – powiedział.

„15 lat temu wchodziliśmy do UE szczęśliwi z faktu, że dołączamy do strefy swobód i wolności. Coraz częściej okazuje się jednak, że Unia Europejska jest strefą zakazów” – dodał.

„W Parlamencie Europejskim chciałbym wykorzystać swoje doświadczenie. Przez wiele lat pracowałem w komisji polskiego Sejmu ds. UE. W Ministerstwie Kultury od czterech lat odpowiadam za wydawanie środków europejskich na kulturę. Środki te przede wszystkim idą na rozwój infrastruktury kulturalnej. Mowa tu o nowych obiektach, ale także o odnowie zabytków. (…) Unia potrzebuje reformy i równego traktowania państw” – dodał minister Sellin.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA