Tomasz Terlikowski: Z perspektywy Kościoła najważniejsze jest to, żeby ludzie Kościoła domagali się oczyszczenia

Tomasz Terlikowski: Z perspektywy Kościoła najważniejsze jest to, żeby ludzie Kościoła domagali się oczyszczenia

„Rozbawia mnie argument mówiący o tym, że więcej pedofilów jest wśród osób z innych zawodów, np. wśród murarzy. To prawda, ale im nie powierzamy swoich dzieci. Nie ma ministrantury murarzy. Zaufanie do Kościoła to coś, co jest niezbędnie konieczne. Po pierwsze dlatego, żeby rodzice spokojnie mogli wysyłać dzieci do Kościoła. Po drugie po to, żeby Kościół mógł głosić swoją doktrynę wiarygodnie. Z perspektywy Kościoła najważniejsze jest to, żeby ludzie Kościoła domagali się oczyszczenia” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika). W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił o problemie pedofilii w Kościele.

„Być może dobrym rozwiązaniem byłoby zlecenie porządnego raportu zewnętrznej instytucji, tak jak zrobił to np. Kościół w Stanach Zjednoczonych. W tamtym przypadku taką instytucją był Instytut Kryminologii. Jakaś komisja jest w tej sprawie na pewno potrzebna” – stwierdził redaktor Terlikowski.

„Przykrym przykładem tego, jak wyglądają procedury i samooczyszczenie Kościoła w Polsce jest tzw. raport, zaprezentowany podczas konferencji prasowej KEP dot. przestępstw seksualnych. Nic z niego nie wynikało. Dopóki nie będzie poważnego raportu, to ciężko będzie traktować poważnie, wszystkie zapewnienia o staraniach nad poprawą sytuacji w Kościele” – przyznał Tomasz Terlikowski.

W rozmowie Piotra Otrębskiego poruszony został wątek filmu Tomasza Sekielskiego pt. „Nie mów nikomu”.

„Film Tomasza Sekielskiego pokazuje zjawisko tzw. klik w Kościele. Wskazuje na to chociażby sam papież Benedykt. Nie wystarczy mówić o ofiarach, choć to one są oczywiście w całej sprawie najważniejsze. Nie wystarczy mówić o przestępcach, którzy muszą zostać ukarani. Trzeba też mówić o klikach i lobby, które chroniło tych przestępców” – powiedział redaktor Terlikowski.

„Homoseksualizm niekoniecznie prowadzi do pedofilii. Nie jest prawdą, że każdy homoseksualista jest pedofilem. Tak samo nieprawdą jest to, że każdy ksiądz homoseksualny staje się pedofilem. Należy jednak zwrócić uwagę na tzw. homolobby, o którym pisze papież Benedykt. To istnienie takich klik prowadzi do tego, że przestępców się chroni po to, żeby nie ujawniać innych spraw” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

„Rozbawia mnie argument mówiący o tym, że więcej pedofilów jest wśród osób z innych zawodów, np. wśród murarzy. To prawda, ale im nie powierzamy swoich dzieci. Nie ma ministrantury murarzy. Zaufanie do Kościoła to coś, co jest niezbędnie konieczne. Po pierwsze dlatego, żeby rodzice spokojnie mogli wysyłać dzieci do Kościoła. Po drugie po to, żeby Kościół mógł głosić swoją doktrynę wiarygodnie. Z perspektywy Kościoła najważniejsze jest, żeby ludzie Kościoła domagali się oczyszczenia” – powiedział Tomasz Terlikowski.

Na koniec rozmowy redaktor Terlikowski zwrócił uwagę na jeszcze jeden problem.

„Wciąż nie jest rozwiązany problem lustracji w Kościele. Nadal nie wyciągnięto wniosków z tamtej sprawy i dokładnie tak samo zajmujemy się sprawą skandali seksualnych. Reagujemy reaktywnie” – dodał rozmówca Piotra Otrębskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA