Paweł Lisiecki: Polska była ofiarą II wojny światowej, a po drugie nie była sprawcą Holocaustu. Polska niczego wypłacać nie zamierza

Paweł Lisiecki: Polska była ofiarą II wojny światowej, a po drugie nie była sprawcą Holocaustu. Polska niczego wypłacać nie zamierza

„Ustawa 447 to akt amerykański, a nie akt prawa polskiego. Obowiązuje on na terenie państwa amerykańskiego. Ten akt opiera się na Deklaracji Teresińskiej, który podpisała również Polska, ale przypomnę, że jest to akt, który obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, a nie w Polsce. Polska była ofiarą II wojny światowej, a po drugie nie była sprawcą Holocaustu. Polska niczego wypłacać nie zamierza” – powiedział w poranku „Siódma 9” Paweł Lisiecki. W rozmowie z Piotrem Otrębskim poseł Prawa i Sprawiedliwości mówił m.in o ustawie reprywatyzacyjnej oraz o akcie 447.

Na pytanie Piotra Otrębskiego o to, czy partia rządząca czuje presję społeczeństwa ws. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, odpowiedział:

„Jeśli chodzi o kwestię mienia bezspadkowego, to w moim przekonaniu, wszystko zawarte mamy w Kodeksie Napoleona. Obowiązywał on w Polsce do 1947 roku. W 1945 r. skończyła się wojna, a więc wszelkie mienie bezspadkowe, które pozostało po wojnie, a spadki nie zostały otwarte do 30 lat po śmierci właściciela, przechodzi do Skarbu Państwa. Chodzi teraz o to, żeby państwo wyciągnęło po to rękę, czyli wpisało w księgi wieczyste własność Skarbu Państwa”.

„Nie jestem w stanie zadeklarować, jak kolejne rządy po Prawie i Sprawiedliwości, podejdą do całej sprawy. My jako Polska, musimy pilnować swoich interesów międzynarodowych, niezależnie od tego, kto rządzi” – dodał poseł Paweł Lisiecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA