Uczennice Liceum Polonijnego o swojej szkole i pobycie w Polsce

Uczennice Liceum Polonijnego o swojej szkole i pobycie w Polsce

W środowym poranku „Siódma 9” gościliśmy dwie uczennice Liceum Polonijnego: Tatianę Leonhard i Katrin Radu oraz panią Bernadettę Ebinger z Fundacji dla Polonii. W rozmowie z Anną Skiepko dziewczęta opowiedziały, jak się czują w Polsce i jakie mają plany na przyszłość. Pani Ebinger wyjaśniła, na czym polega program mecenatu w Liceum Polonijnym.

Tatiana i Katrin podkreśliły, że bardzo cenią swoją szkołę.

„Po pierwsze czuję się w tej szkole bezpiecznie. Po drugie kultura ludzi, którzy tu przyjeżdżają, jest mi bardzo bliska i ludzie są bardzo przyjemni, nie są chłodni. Nauczyciele są bardzo fajni, zawsze pomogą, zawsze odpowiedzą na pytania. Nikt ciebie nie będzie osądzał” – mówiła Katrin.

Tatiana dodała: „Jest nas tam dużo z różnych krajów, możemy się integrować, poznawać kulturę osób z innych krajów. Jest to bardzo ciekawe i atmosfera jest bardzo domowa”.

Jak mówiła Bernadetta Ebinger:

„W dużej mierze nasze liceum jest nastawione na potomków Polaków, którzy zostali wysiedleni na wschód, więc uczniowie trafią do nas głównie z rejonu wschodniego. Staramy się jak najbardziej docierać do tych środowisk”.

Wyjaśniła także, jak można włączyć się w pomoc uczniom Liceum Polonijnego.

„Jest to wsparcie tych uczniów, których rodziny nie są w stanie zapewnić pełnego utrzymania im w szkole w Polsce. Wysłanie dziecka do innego kraju wiąże się zawsze z dużym kosztem. Mamy program mecenatu, czyli te osoby, które są najbardziej potrzebujące, mogą zostać objęte wsparciem naszym darczyńców. Na stronie witajciewdomu.pl można zobaczyć profile uczniów, którzy potrzebują tego wsparcia i objąć ich mecenatem”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA