Filip Konopczyński: Mamy tendencję do wierzenia w to, co zgadza się z naszym punktem widzenia, ale zawsze warto weryfikować informacje

Filip Konopczyński: Mamy tendencję do wierzenia w to, co zgadza się z naszym punktem widzenia, ale zawsze warto weryfikować informacje

„Jako ludzie mamy tendencję do wierzenia temu, co zgadza się z naszym punktem widzenia. Nawet jeżeli faktycznie mamy wysokie kompetencje medialne, nasza natura sprawia, że chcemy uwierzyć w treść niezależnie, czy jest prawdziwa, czy nie, jeżeli potwierdza nasz punkt widzenia. Jeśli jakaś informacja nas bulwersuje lub zaskakuje, warto sprawdzić, czy inne źródła potwierdzają tę informację” – mówił w poranku „Siódma 9” Filip Konopczyński z Pracowni Badań Społecznych NASK. W rozmowie z Anną Skiepko opowiedział o badaniach dotyczących dezinformacji w internecie.

„Kiedy zapytaliśmy w ramach projektu Pracowni Badań Społecznych NASK bezpośrednio o to, czy polscy internauci dostrzegają zjawisko dezinformacji, ponad połowa twierdzi, że tak. 56 proc. spotyka się z dezinformacją często, czyli codziennie albo kilka razy w tygodniu. Jednocześnie badani zapytani o to, jaki według nich szacunkowo procent wszystkich informacji w internecie jest fałszywy, wskazują na około 30 proc. Jest więc świadomość istnienia problemu związanego z fałszywymi informacjami czy treściami celowo dezinformującymi, które znajdujemy w internecie (…) Możemy wskazać grupy, które są bardziej podatne na kampanię dezinformacyjną” – tłumaczył gość poranka.

Zwrócił uwagę, że dezinformacja to bardzo szerokie pojęcie i zjawisko.

„Z jednej strony mówimy o jawnie fałszywych tekstach istniejących w prawdziwych mediach. Mówimy także o fałszywych treściach w nieistniejących mediach (…) Bardzo ważne jest to, żeby stosować pewne kryteria weryfikowania, zwracać uwagę zarówno na wiarygodność rozumianą jako znajomość medium, czasem dziennikarza, sprawdzanie, czy w danym artykule pojawiają się różne punkty widzenia, bo to zawsze zmniejsza szanse, że mamy do czynienia z materiałem manipulacyjnym”.

Zaapelował, żeby być ostrożnym i sprawdzać informacje.

„Jako ludzie mamy tendencję do wierzenia temu, co zgadza się z naszym punktem widzenia. Nawet jeżeli faktycznie mamy wysokie kompetencje medialne, nasza natura sprawia, że chcemy uwierzyć w treść niezależnie, czy jest prawdziwa, czy nie, jeżeli potwierdza nasz punkt widzenia. Jeśli jakaś informacja nas bulwersuje lub zaskakuje, warto sprawdzić, czy inne źródła potwierdzają tę informację”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA