Mateusz Morawiecki: „Na półmetku rządu prowadzimy 4:1”

Mateusz Morawiecki: „Na półmetku rządu prowadzimy 4:1”

„Wygrywamy do przerwy 4:1. Tego jednego gola strzeliła nam rzeczywistość” – tak wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił w rozmowie w poranku „Siódma – Dziewiąta” działania rządu na półmetku kadencji.

Co miał na myśli minister finansów i rozwoju? Chodzi o zjawisko „Polski resortowej”, czyli sprzecznych ocen poszczególnych reform. „Urzędnicy rzeczywiście mają skłonność, aby pozostawać przy swoich rozwiązaniach, a nawet je skomplikować. (…) Chcemy zmieniać mentalność urzędników, aby pełnili oni funkcję służebną, w tym przypadku wobec przedsiębiorców” – powiedział Morawiecki.

Gość red. Marcina Fijołka wymieniał przykład konstytucji dla biznesu jako symbol trudności z wprowadzaniem dobrych projektów na agendę rządu w szybkim tempie.

„Cieszy mnie, że konstytucja dla biznesu ma wnieść wiele wielkich i małych rzeczy. Chociaż nie można było załatwić w urzędzie telefoniczne, teraz to zmieniamy. (...) Rzeczywistość jest bardzo skomplikowana i trzeba często wysłuchać wielu różnych poglądów. (…) Wiele ministerstw ma swoje racje i trzeba, aby te racje się czasem utarły. Cieszę się, że udało się wypracować kompromisy” – stwierdził wicepremier.

Mateusz Morawiecki był również pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który skrytykował tempo wprowadzania programu Mieszkanie+. Zdaniem wicepremiera ta wypowiedź dodaje tylko motywacji dla prac ministrów. Co z samym programem? „Wielki projekt, jakim jest tanie budownictwo, musi się rozkręcić. Taki projekt wymaga głębokich przygotowań, które zostały już poczynione. Wiele regulacji zostało usprawnionych, to organizacja procesu. (…) Są różne lobby, którym jest dobrze, tak jak jest. My chcemy zwiększyć podaż mieszkań niemal dwukrotnie” – deklarował minister finansów.

Jak przekonywał Morawiecki, docelowo polski budżet ma osiągnąć stan, w którym nie będzie żadnego deficytu na koniec roku.

Całość rozmowy do odsłuchania poniżej.

back to top